Czwartek, 26 listopada 2015. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Metropolita Jan Martyniak w Górowie Iławeckim

2013-01-09 10:17:51 (ost. akt: 2013-01-09 20:30:55)

Autor: Bohdan Tchórz

Niezwykle uroczyście rozpoczęli święta Bożego Narodzenia w poniedziałek 7 stycznia grekokatolicy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim, albowiem mieli okazję gościć w tym dniu wśród siebie zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce Jego Eminencję Metropolitę Przemysko-Warszawskiego Arcybiskupa Jana Martyniaka.

Grekokatolicy obchodzą święta wg kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one 13 dni po świętach katolickich. Wieczorem 6 stycznia wierni zasiedli do stołu wigilijnego, na którym znalazło się dwanaście tradycyjnych, postnych potraw. Wieczerzę rozpoczęto od modlitwy oraz podzielenia się prosforą - chlebem używanym w Kościele Wschodnim jako komunia.

Obecny na wieczornym nabożeństwie 6 stycznia, a także podczas pierwszego dnia świąt Metropolita z radością powitał licznie przybyłych wiernych górowskiej parafii oraz gości, którzy przyjechali tutaj z wielu innych miejscowości specjalnie po to, aby pomodlić się razem ze swoim arcypasterzem. W słowie skierowanym do zgromadzonych w świątyni podkreślił on szczególne znaczenie dla katolików świąt Bożego Narodzenia oraz rodziny, która jest podstawą naszego istnienia i którą właśnie w naszych skomercjalizowanych czasach trzeba się właściwie opiekować, ponieważ tylko w niej możemy uczyć się pozytywnych wartości i poszanowania bliźniego.

Po nabożeństwie wierni pozdrawiając się wzajemnie i życząc wszystkiego dobrego rozeszli się do domów, aby zasiąść do suto zastawionych stołów i poczekać na wizytę kolędników (zawsze przygotowanych do występu) z kolędami i świątecznymi życzeniami.

Bohdan Tchórz


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Alicja #945847 | 176.97.*.* 9 sty 2013 20:10

    Piękna uroczystość w ukraińskiej cerkwi w Gorowie Ił. Radosnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim wiernym.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages