środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Na sto dni przed maturą w ukraińskim liceum w Górowie

2013-01-20 20:50:15 (ost. akt: 2013-01-20 21:12:10)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

W świetnych humorach bawili się na studniówce maturzyści, rodzice i nauczyciele ukraińskiego ogólniaka. W ogólnopolskim rankingu Perspektyw ukraiński ogólniak zajął 16 miejsce miejsce w województwie, wyprzedzając wiele uchodzących za bardziej renomowane szkół, np olsztyńskie LO III.

Druga połowa stycznia to tradycyjnie czas studniówek, czyli balów urządzanych przez uczniów trzecich klas szkół średnich na mniej więcej sto dni przed egzaminami maturalnymi, które odbywają się w porze rozkwitania kasztanów.

Uczniowie razem z rodzicami, którzy pełnią w tym wydarzeniu rolę inwestorów, wybierają różne opcje organizacji pierwszego w życiu poważnego balu i coraz częściej są to restauracje czy wyspecjalizowane ośrodki oferujące młodym ludziom odpowiedni poziom rozrywki. Jest jednak jeszcze trochę szkół wiernych dawnym tradycjom, gdzie uczniowie sami przygotowują swoje studniówki. Do takich szkół należy między innymi Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Abiturienci do organizacji swojego balu podeszli z należyta powagą i zaangażowaniem. Sala gimnastyczna przeistoczona wspólnym wysiłkiem na salę balową udekorowana została w stylu dawnej ukraińskiej wsi ze strzechą, niedużymi oknami, plecionymi płotkami i widokiem zaśnieżonego krajobrazu z cerkwią w tle. Między niedużymi sosenkami pojawiły się oryginalne sanie, z zapasem kożuchów, gotowe wieźć chętnych na przejażdżkę niczym w znanej piosence „Skaldów”. Uczniowie z okazji studniówki założyli do swoich strojów wieczorowych tradycyjne wyszywane bluzki i koszule.

Zanim wszyscy ruszyli w tany, odbyła się część oficjalna uroczystości, podczas której wybrani uczniowie wprowadzili na salę i powitali honorowych gości studniówki. Zaproszenie, między innymi przyjęli i przybyli do górowskiej młodzieży Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego p. Jacek Protas, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty p. Grażyna Przasnyska, Konsul Ukrainy w Polsce p. Miron Janków z małżonką Lubomirą, poseł na Sejm p. Miron Sycz.

Przybyłych przywitała dyrektor szkoły p. Olga Maria Sycz. Pogratulowała uczniom wytrwałości w nauce, sukcesów na maturalnych egzaminach, i, oczywiście, dobrej zabawy w gronie przyjaciół. Po wystąpieniu dyrektor uczniowie przywitali przybyłych korowodem tanecznym zakończonym wniesieniem na salę korowaju – tradycyjnego ukraińskiego chleba upieczonego z pszenicznej mąki i odpowiednio do uroczystości przybranego.

Po jego podzieleniu przez wychowawców klas trzecich i rozdaniu gościom, poproszono obecnego na sali ks. Bogdana Kryka o modlitwę w intencji przyszłych maturzystów. Odmówili ją wspólnie wszyscy obecni na sali. Potem były jeszcze miłe słowa od zaproszonych gości i zaczęła się zabawa trwająca niemal do białego rana.

Bohdan Tchórz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages