Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Z wizytą w Niedźwiedziu

2013-09-08 20:55:16 (ost. akt: 2013-09-09 09:13:43)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Zacieśnienie współpracy oraz wymiana grupami młodzieżowymi były głównym tematem spotkań podczas wizyty delegacji samorządowej Górowa Iławeckiego, która przebywała dwa dni, 30 i 31 sierpnia, na zaproszenie w gorczańskiej gminie Niedźwiedź (powiat Limanowa).

Mieszkańcy Górowa Iławeckiego i gminy mieli okazję gościć niedźwiedzian w czasie tegorocznych dni miasta, w czasie których wystąpiły przed publicznością góralskie zespoły folklorystyczne. Goście także wzięli udział w mszach świętych, podczas których wspaniale zaprezentowała się kapela zespołu „Porębiański Ród”.

Gmina Niedźwiedź, jak mówił podczas spotkania wójt pan Janusz Potaczek, jest głównie gminą rolniczo-turystyczną w powiecie limanowskim, której ponad 50% powierzchni zajmuje Gorczański Park Narodowy. Ogólnie powierzchnia gminy wynosi 74,44 km 2. Zamieszkuje ją 6950 osób. W skład gminy wchodzą cztery sołectwa: Podobin, Niedźwiedź, Konina i Poręba Wielka. Niedźwiedź, do 1919 roku posiadający prawa miejskie, jest siedzibą władz gminnych, położoną centralnie u zbiegu doliny Koniny i Porębianki. Na terenie gminy są cztery zespoły szkół.

W trakcie rozmów przedstawiciele obu samorządów doszli do wspólnego wniosku, że w przyszłości należy w głównej mierze postawić na pracę z dziećmi i młodzieżą, podstawą której powinny być edukacyjne wymiany grup. W czasie pobytu w partnerskiej gminie uczniowie będą mieli okazję zapoznać z jej walorami, poznać historię, geografię, odwiedzić ciekawe miejsca, rozwijać pod opieką fachowej kadry swoje zainteresowania, pracować w kierunku ogólnego rozwoju fizycznego korzystając z istniejących baz sportowych. Z całą pewnością wszystko to posłuży ogólnej integracji społecznej.

Korzystając z pobytu w gminie Niedźwiedź górowska delegacja pod opieką pana Tadeusza Patality, pełnomocnika Wojewody Małopolskiego, odwiedziła Gorczański Park Narodowy zatrzymując się na krótki wykład w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie usytuowanym na Suhorze (1000 m npm). Tego samego dnia (sobota) górowianie zwiedzili także willę Władysława Orkana w Porębie Wielkiej.

Niedziela była w Niedźwiedziu dniem niezwykłym, bowiem mieszkańcy właśnie tego dnia obchodzili Święto Plonów, które z względu na niespodziewany deszcz przeniesiono z placu do kościoła parafialnego. Dożynki to wspaniałe święto obchodzone tradycyjnie z korowodem wieńców dożynkowych, sztandarami, przy udziale zespołów regionalnych i kapel.

Większość uczestników święta na tę okazję założyło przepiękne, tradycyjne stroje. Miały je nawet małe dzieci. Miłym akcentem uroczystości było przekazanie przez Wójta Janusza Potaczka na ręce górowskiej delegacji bochenka chleba z tegorocznych zbiorów – „oby nigdy nam go nie zabrakło”.

W drugiej części niedźwiedzkich uroczystości dożynkowych na scenie przed publicznością zaprezentowały się zespoły regionalne, dziecięce, kapele, orkiestra, kabaret i zespoły wokalno-instrumentalne, a między nimi grupa „Anker” z Górowa Iławeckiego z szantowym repertuarem.

Pierwsze kroki ku bardziej zaawansowanej współpracy zostały uczynione i teraz należy tylko oczekiwać realizacji planów, ponieważ jako partnerzy mamy sobie wiele do zaoferowania.


Bohdan Tchórz


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cenzor #1196515 | 83.7.*.* 13 wrz 2013 10:28

    Pan Patalita jest tylko asystentem Wójta Gminy Niedźwiedź, a nie pełnomocnikiem Wojewody.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages