Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Piotr Baczewski: nie zamierzam spocząć na laurach

2013-11-19 17:12:04 (ost. akt: 2013-11-19 17:19:08)
Piotr Baczewski odbiera nagrodę od marszałka Jacka Protasa


Piotr Baczewski odbiera nagrodę od marszałka Jacka Protasa


Autor zdjęcia: Archiwum prywatne— Wiem, że Barka zawsze będzie ważna przede wszystkim dla Górowa i okolic. To miejsce wsparcia dla najsłabszych i miejsce pracy dla ich opiekunów. Nie zamierzam jednak spocząć na laurach — mówi Piotr Baczewski, laureat nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej. Na codzień jest prezesem stowarzyszenia "Jesteśmy Razem", które zorganizowało i prowadzi Centrum Barka w Górowie Iławeckim.— Otrzymał Pan tegoroczną nagrodę z rąk Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej. Jakie towarzyszyły temu uczucia?

— To piękny prezent na 10. urodziny stowarzyszenia "Jesteśmy Razem", którym kieruję już ósmy rok i dla niewiele młodszej Barki. Takie wyróżnienie bardziej mobilizuje do codziennej pracy, a tak naprawdę misji, którą wykonujemy jak najlepszej potrafimy. I to jest solidarna zasługa całej kadry Centrum Barka, tych dwudziestu kilku osób, instruktorów, kierowców, trenera sportu, psychologa, lekarza psychiatry, rehabilitanta, muzykoterapeuty, pracowników socjalnych, wolontariuszy, jak również kadry kierowniczej i techniczno-pomocniczej. To oni na codzień opiekują się ponad 80-osobową grupą naszych podopiecznych, których życie, delikatnie mówiąc, nie rozpieszczało. To im przede wszystkim dedykuję tę nagrodę, dziś to im gorąco dziękuję. Jestem z nich dumny.


— Jednak "jaki kapitan, taki statek", bo gdyby jednak nie pomysł na tego typu działalność i dobre zarządzanie, to ludzie, "których życie nie rozpieszczało", nie mieliby w Górowie Iławeckim miejsca, gdzie mogą znaleźć pomoc i opiekę.

— Zamiast statku trzeba wstawić "barka" i wszystko się zgadza (śmiech). A tak poważnie, to sukces tym większy, kiedy weźmie się pod uwagę konkurencję z całego województwa i fakt, iż zostaliśmy zgłoszeni do tej nagrody po raz pierwszy, za co w tym miejscu pragnę podziękować władzom miasta oraz gminy Górowo Iławeckie.


— Czy wiadomo, czym kierowała się kapituła powołana przez marszałka, przyznając właśnie Panu czy też Państwu, najwyższe tegoroczne uznanie?
— Z tego co wiem, to szacowne grono, uznane w dziedzinie pomocy społecznej, bierze pod uwagę całokształt działalności, innowacyjne formy terapii, aktywizacji osób niepełnosprawnych czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wszystko w oparciu o obszerną dokumentację, referencje. A u nas oprócz pięknego ośrodka wsparcia dziennego i terapii zajęciowej jest wiele innowacyjnych uroczystości cyklicznych m.in. Dni Staropruskie, Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego, Filmowy Piknik z Bareją. Prowadzimy z powodzeniem grupę teatralną, tenisa stołowego oraz Radio Górowo (www.radiogorowo.pl). Ważne, że pokazaliśmy, iż nawet w niewielkiej, niezbyt zamożnej miejscowości, można stworzyć oraz prowadzić coś co podziwia i docenia stolica regionu, jak również goście z różnych części kraju czy zagranicy odwiedzający Barkę.


— Pewien rozdział został wspaniale podsumowany, a jakie są plany na przyszłość?
— Wiem, że Barka zawsze będzie ważna przede wszystkim dla Górowa i okolic. To miejsce wsparcia dla najsłabszych i miejsce pracy dla ich opiekunów. Jednak nie zamierzam spocząć na laurach. Pomimo różnego rodzaju propozycji aktywności w innych miejscowościach czy branżach gospodarki, osobiście czuję się zobowiązany, żeby dać z siebie jeszcze więcej energii i przyczynić się w przyszłości do powodzenia naszego regionu, którego sytuacja ekonomiczna, demograficzna jest coraz gorsza. Wierzę, że odwrócenie niekorzystnych tendencji jest ciągle możliwe, choć będzie bardzo trudne. Walka z wykluczeniem społecznym jest nie mniej ważna od walki z wykluczeniem edukacyjnym, komunikacyjnym i każdym innym. Jeśli nie powstrzymamy negatywnych tendencji, nie będzie miejsc pracy i perspektyw, czeka nas smutny scenariusz. Jestem optymistą, więc jestem przekonany, iż wszyscy potrafimy się zjednoczyć wokół tego najważniejszego społecznego problemu.


— Dziękuję za rozmowę.Damian Dryswiat 

bartoszyce@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages