Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

125 lat straży pożarnej w Górowie Iławeckim

2014-05-04 19:35:51 (ost. akt: 2014-05-04 19:42:13)

Autor zdjęcia: BT

Przemarszem ulicami miast, przy wtórze kropel deszczu bębniącego o karoserie wozów bojowych, rozpoczęli w niedzielne południe 4 maja strażacy górowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej obchody 125-lecia istnienia tej szacownej formacji.

Sformowana przed remizą kolumna połączonych sił Górowa Iławeckiego oraz Kandyt, w szeregach której szli Burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka i druh naczelnik Adam Ciosek, udała się do kościoła na mszę św. celebrowaną przez ks. Józefa Gawrylczyka w intencji czynnych strażaków, a także i tych, którzy powołali do życia placówkę przed 125 laty i potem z zaangażowaniem służyli społeczeństwu w sytuacjach zagrażających mieniu i życiu.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Górowie Iławeckim (niem. Landsberg) została założona w 1889 roku przez Ferdynanda Dunkela, który był miejscowym rzemieślnikiem i patriotą lokalnym.

Pomocą potrzebującym służyła ona i służy nadal, pomimo zmieniających układów geopolitycznych, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo lokalnej społeczności. O tym też mówił w swoim wystąpieniu naczelnik Adam Ciosek w części oficjalnej strażackiej uroczystości.

Na uroczystości jubileuszowe górowskiej OSP przybyli między innymi: burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka, poseł na Sejm RP Miron Sycz, starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, komendant powiatowy PSP Andrzej Harhaj, dyrektor biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie Grzegorz Matczyński, prezes Oddziału Powiatowego ZOSP w Bartoszycach, komendant Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim oraz wiele innych szacownych osób.

Z okazji pięknego jubileuszu strażacy i osoby wspierające zostały odznaczone medalami i odznakami.

I tak odznaczono:
Złotym Znakiem Związku druha Zbigniewa Pacewicza,
Srebrnym – druha Krzysztofa Szerszeni,
Brązowym – druhów Damiana Skłodowskiego, Marka Wiśniewskiego, Andrzeja Molestaka, Mariusza Kuźniaka, Dariusza Romanika.

Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali druhowie wspierający: Władysław Mańko, Miron Sycz, Kazimierz Witkowski, Jacek Kostka, Jan Mordas.

Strażackie uroczystości jubileuszowe zakończyła wspólna biesiada strażaków i zaproszonych gości, w czasie której lite motywem, co oczywiste, były strażackie tematy i wizje na przyszłość.


Bohdan Tchórz

Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nareszcie ...... #1390758 | 83.11.*.* 7 maj 2014 20:17

  Jak można zauważyć to Strażacy są chyba najbardziej zgraną ekipą i jakby to ująć ,,małą rodziną '' dla nich nie ma podziałów czy jest to Żyd , Ukrainiec , Polak , czy mieszkaniec miasta czy gminy widać tu i Komendanta Gminnego OSP , Poczet Sztandarowy z OSP Kandyty . Brawo Panowie chociaż wśród Was i tych co ratujecie nie ma podziałów bo dla Was liczy się człowiek a nie jego zasrane pochodzenie . I Wy ludzie weźcie z nich przykład a nie plujecie na siebie na wzajem cholerycznym jadem ...........

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkaniec #1389427 | 195.136.*.* 5 maj 2014 23:04

   A gdzie te obchody były? w domu kultury może? pamiętam 120 lecie to przynajmiej przed ratuszem taka piękna uroczystość była....

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Mieszkanka Górowa #1389214 | 195.136.*.* 5 maj 2014 19:05

    Że strażaków uhonorowano to rozumiem- należy im się , bo to ich święto przecie. Ale co tam robią osoby , które o straży mają mgliste pojęcie- tego nie pojmuję. To strażacy z narażeniem życia i zdrowia swojego gaszą pożary, są wzywani do wypadków i innych zdarzeń niebezpiecznych, często płacą własnym życiem, zdrowiem lub kalectwem. A w dniu ich święta - jak widać - najważniejsi są URZĘDNICY, wypinający piersi po medale. Za co - pytam się????????? Z racji pełnionych przez siebie funkcji mają obowiązek dbać i wspierać STRAŻ POŻARNĄ.

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Władeczek z gminy #1388920 | 83.9.*.* 5 maj 2014 11:02

     Rzucają się w oczy dwie rzeczy. Pierwsze to brak wójtowej, czyżby brak zaproszenia czy tradycyjna ignorancja. Po drugie czy w całej straży nie było rozmiaru munduru dla posła bo skoro dostał medal to strażak, a jak tak podniosłe i uroczyste Strażackie Święto to cywilne ciuszki do odznaczenia ni jak nie pasują. Wszystkim strażaków życzę dużo zdrowia i wszystkiego co najlepszego w życiu prywatnym jak i strażackim

     Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. maxer #1388894 | 91.214.*.* 5 maj 2014 10:07

     Za co medal dostał Miron Sycz.........?

     Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (15)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages