Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Odwiedziny przyjaciół z Niemiec

2014-06-06 13:37:15 (ost. akt: 2014-06-10 07:11:05)

Autor zdjęcia: Paweł Pieniak

Przyjazd uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły Cato Bontjes van Beek-Gymasium z Achim w Niemczech to stałe i bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim. To czas zawiązywania przyjaźni i doskonalenia umiejętności językowych.

W tym roku spotkanie rozpoczęło się 6 maja, kiedy to młodzież polska powitała swoich niemieckich przyjaciół i ich opiekunów w Gdańsku.

Dwa dni spędzone w Trójmieście obfitowały nie tylko w atrakcje związane ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, takich jak: starówka, Żuraw, Westerplatte, Muzeum Morskie, sopockie molo czy Skwer Kościuszki w Gdyni, ale także we wspólne zabawy sprzyjające integracji młodych Polaków i Niemców.

- W tym roku zapewniliśmy uczestnikom wymiany bogaty program. Jego główną atrakcją był dwudniowy pobyt w Gdańsku i Malborku. Natomiast na miejscu przygotowaliśmy zajęcia sportowe i artystyczne. Uczniowie z Niemiec uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych razem z kolegami z Polski - mówi dyrektor Gimnazjum nr 1 im. św. Jana Pawła II - Dariusz Hawrylec.

- Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się dość długo. Pracowaliśmy nad koncepcją programu, ponieważ chcieliśmy aby był on różnorodny i atrakcyjny dla młodzieży oraz służył nawiązywaniu i budowaniu pozytywnych relacji między rówieśnikami z Polski i Niemiec, i przede wszystkim kształtował umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim – dodaje pani Katarzyna Jakubowska - jedna z koordynatorek projektu.

Uczniowie niemieccy podczas pobytu w Polsce spotkali się także z burmistrzem Górowa Iławeckiego - panem Jackiem Kostką. Idąc szlakiem starych fotografii, odwiedzali najciekawsze zakątki Górowa Iławeckiego i poznawali jego historię. Brali również udział w warsztatach artystycznych w Centrum „BARKA” czego efektem były piękne prace wykonane przez młodzież.

Ważnym wydarzeniem sportowym był międzynarodowy turniej tenisa stołowego przygotowany przez pana Andrzeja Markowskiego.

- Wszyscy zawodnicy prezentowali wysoki poziom gry. Najważniejsze jednak było to, że pamiętaliśmy o zasadach gry fair- play oraz o dobrej zabawie - mówi zwyciężczyni turnieju Izabela Fesnak - uczennica klasy sportowej górowskiego gimnazjum.

- Cieszymy się, że tu jesteśmy. Zawsze chętnie wracamy do swoich przyjaciół z Górowa Iławeckiego. Nasza wymiana rozwija się, planujemy nowe rzeczy, a młodzież jest bardzo zadowolona – dodają opiekunki grupy niemieckiej - Waltraud Riecken-Hartke oraz Susanna Hahnke.

Kiedy po 10 dniach nadszedł czas wyjazdu, prawie wszystkim uczestnikom trudno było powiedzieć - do widzenia. Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie – cementują przyjaźń. Już niedługo - w październiku - kolejne spotkanie, tym razem w Niemczech.

Joanna Gąsiewska

Przygotowaliśmy dla Was kolejne wydanie "Gońca"! Od dziś do kupienia!


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: pieniakp

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Władeczek z gminy #1412928 | 83.9.*.* 8 cze 2014 10:10

    Oj panie Burmistrza wszystkie znaki na Niebie i Ziemi wskazują, że na jesieni będzie reelekcja nie tak jak w gminie gdzie będą zmiany, płacz i zgrzytanie zębami i nawet wariant awaryjny z dyrektorowaniem w Kamińsku nie wypali

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages