Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Język polski na Ukrainie

2014-07-19 13:55:00 (ost. akt: 2014-07-19 14:03:43)

Autor zdjęcia: BT

Wakacje w pełni. W czasie tego wypoczynku warto odwiedzić sąsiadujące z naszym kraje. W ciągu jednego dnia przekonamy się, że na Ukrainie można swobodnie posługiwać się językiem polskim.

Wakacje są także czasem przeznaczonym na podróże i poznawanie, czasem bardzo odległych krajów. Warto także zainteresować się tymi najbliższymi. Warto, na przykład, bliżej zapoznać się z Ukrainą i chociażby zainteresować się istniejącymi tam polskimi instytucjami i ich działalnością, czego świadomość bywa często mizerna.

Po przekroczeniu granicy w Medyce(można to uczynić także piechotą), po kilkanastu kilometrach od przejścia granicznego trafimy do miasteczka Mościska, a w nim Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 3.

Uczy się w niej ponad 200 uczniów, w tym także dzieci z rodzin mieszanych. We Lwowie, mieście odległym od granicy z Polską o 70 km, działają dwie szkoły z polskim językiem wykładowym – Lwowska Ogólnokształcąca Szkoła Średnia nr 24 im. M. Konopnickiej i Średnia Ogólnokształcąca Szkoła nr 10 im. św. Marii Magdaleny.

Języka polskiego można także uczyć się w pozaszkolnych punktach nauczania języka polskiego (zwanych popularnie "szkołami sobotnio-niedzielnymi"), czy też przy aktywnie działających polskich parafiach.

We Lwowie w 2001 roku został poświęcony, budowany od podstaw, kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Zboiska. Język polski można także usłyszeć w pomieszczeniach Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, znajdujących się w kamienicy naprzeciwko ratusza miejskiego.

Wymienione miejsca, oczywiście, nie są jedynymi, gdzie można posłużyć się zarówno ukraińskim, jak i polskim językiem (informację podaje np. Konsulat Generalny RP we Lwowie). Warto ich poszukać, chociażby po to, aby osobiście przekonać się o tym, że kto tylko chce, może uczyć się języka ojczystego bez przeszkód i tak że samo swobodnie rozwijać swoje zainteresowania. Warunki są, potrzebne są jeszcze chęci.

Zdjęcia ilustrują to, co można odwiedzić, dysponując samochodem, w ciągu jednego dnia.

Bohdan TchórzPamiętasz o kolejnym wydaniu "Gońca"? Do kupienia od piątku!


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jo #1444199 | 83.9.*.* 21 lip 2014 21:08

  Czy nie za dużo tej Ukrainy na górowskiej stronie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Grzmiąca Pięść #1442759 | 83.9.*.* 19 lip 2014 20:58

  Najlepiej wybierzcie się na Ukrainę samolotem to zobaczycie w jakich językach będziecie odmawiać zdrowaśki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ich #1442724 | 77.4.*.* 19 lip 2014 19:47

   Juz raz pisalem ci durniu :::: ed primo ed sekundo, ed tercjo itd. = po (co do)pierwszego, po drugie (co do drugiego) itd, A nie po pierwsze pierwsze,po pierwsze drugie (co do pierwszego) DRUGIEGitd.itp. Gzie i kto ciebie tej LACINY uczyl???

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. and #1442684 | 91.214.*.* 19 lip 2014 18:12

    Lwów zawsze polski to po pierwsze primo a po drugie primo, pisze Pan, że warto zapoznać się bliżej z Ukrainą.. To proszę bardzo, już się zapoznaję. PODCZAS DRUGIEJ WOJNY SWIATOWEJ MORDERCY Z UPA ZABILI PONAD 100 TYSIĘCY POLAKÓW, MORDOWALI ICH W STRADZNY SPOSÓB- JEST TO LUDOBÓJSTWO NA WOŁYNIU. Do dziś dnia zachęcacie nas abyśmy poznawali wasz kraj i historię równocześnie ukrywacie i fałszujecie historię ludobójstwa ma Wołyniu. Pozdrawiam mieszkańców Górowa i moderatorów, mam nadzieję, że nie usuniecie wpisu i ktoś to przeczyta:) PS panie tchórz do Rosji mamy bliżej jeżeli chodzi o kraje graniczące, ta wasza ukraina nie jest centrum świata

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages