Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Przegląd Twórczości Religijnej w Górowie Iławeckim

2014-11-18 13:18:07 (ost. akt: 2014-11-19 13:09:21)

Autor zdjęcia: Katarzyna Pasławska-Iwanczewska

Prośby i modlitwy o pokój stały się istotnym motywem spajającym wszystkie inscenizacje Przeglądu Twórczości Religijnej jaki odbył się w Górowie Iławeckim, ponieważ obok sceny postawiono także symboliczną kalinę, na której wszystkie grupy zawieszały wiersze i życzenia dla Ukrainy. Wkrótce trafią one do Donbasu. W XV przeglądzie wzięło udział 15 zespołów.

Jerzy Nowosielski – artysta, który w górowskiej cerkwi greckokatolickiej pozostawił część swojej niezwykłej twórczości, zwykł mawiać, iż nie ma lepszej drogi do Boga, aniżeli twórczość. Sztuka była dla niego nie tylko drogą do Najwyższego, była też wyzwoleniem.

Jeśli uczy się młodzież, jeśli przysposabia się dzieci, do spojrzenia na wyznawaną przez siebie religię od strony kreatywnej, można się spodziewać, że wyrosną z nich ludzie poszukujący Boga, a nie odbiorcy czy też konsumenci dóbr i idei podsuwanych przez świat wcale nie przyjazny wobec wartości chrześcijańskich. Wystarczy sięgnąć do publikatorów. Codziennie można w nich znaleźć informacje na temat prześladowań czy wojen. Chrześcijaństwo wystawiane jest dziś na próbę. Pożoga na nie tak znów odległym od nas obszarze wschodu Ukrainy zatrzymuje myśli i każe się zastanawiać nad ułudą stabilizacji i przyczynami zła.

Tytuł XV już przeglądu - Chrystus moim Panem - znakomicie sugeruje wartości zaczerpnięte z Ewangelii. W tym przypadku biblijne wyrażenie na pewno nie odnosi się do grzecznościowej formuły, czy relacji podporządkowania. Nauka wypływająca z Nowego Testamentu, a przyjęta za motto corocznego górowskiego spotkania dzieci, rodziców, dziadków, katechetów, nauczycieli i zaproszonych gości, to przede wszystkim próba zbudowania wspólnej odpowiedzi na apel Dobrego Pasterza, dlatego na jubileusz przybył także biskup pomocniczy przemysko-warszawski UKGK Eugeniusz Popowicz.

Wcześniejsze przeglądy cieszyły się dużą popularnością, ale w tym roku – w sobotę 15 listopada - na scenie pojawiło się aż 15 zespołów liczących razem prawie 300 osób - od licealistów po kilkuletnie maluchy.

Najdalszą drogę do pokonania miały dzieci z Lublina i Warszawy, nieco krótszą drogą zdążali na spotkanie uczestnicy przeglądu z Węgorzewa, Giżycka, Kruklanek, Bań Mazurskich, Elbląga, Młynar, Pasłęka, Olsztyna i Godkowa, najbliżej zaś do Górowa mieli wykonawcy z Bartoszyc i Lelkowa.

W roli gospodarzy wystąpili młodzi parafianie z górowskiej, greckokatolickiej Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – dzieci ze szkół podstawowych w Górowie Iławeckim oraz w Kandytach i Toprzynach, a także uczniowie gimnazjum i liceum z tutejszego Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. Nad całością wydarzenia czuwał pomysłodawca i główny organizator Przeglądu – ks. mitrat Jan Łajkosz, który jest również konsultantem do spraw religii greckokatolickiej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, stąd też obecność wicedyrektora W-MODN w Elblągu Lecha Strembskiego.

Co zwracało uwagę obecnych? Zaangażowanie wszystkich w jak najlepsze przedstawienie przygotowanego programu. Aby występy były atrakcyjne, grupy przygotowały stroje, scenografię, wykorzystano szereg symbolicznych rekwizytów (np. serce, krzyż, gołąb), zadbano o interesujący podkład muzyczny. Wielkie emocje było widać nie tylko u dzieci, ale i u opiekunów, którzy niejednokrotnie bardzo żywo wspierali swoich podopiecznych gestem, uśmiechem, dodaniem otuchy przed wyjściem na scenę. Równie silne odczucia przeżywali rodzice.

Pomysłowość reżyserów-katechetów była wyjątkowa. Można było delektować się pięknym dziecięcym śpiewem, grą młodych aktorów w ułożonych specjalnie scenariuszach spektakli czy montaży słowno-muzycznych, a nawet pantomimą, "teatrem cieni". Przypomniano osoby godne naśladowania, np. metropolitę Andrzeja Szeptyckiego, bł. Jozafata Kocyłowskiego, prezentowano obrazowo przypowieści i inne fragmenty Biblii, scenki rodzajowe.

Gimnazjaliści i licealiści pokazywali, jakie dylematy przeżywa współczesna młodzież, kuszona przez zło w postaci używek, dóbr materialnych. Jak w tym wszystkim znaleźć światło? Wielokrotnie podkreślano, że miłość do Boga, do bliźniego jest tą wskazówką. Wystarczy znaleźć czas na refleksję, dostrzec krzywdę innych, pomóc im. My też możemy nagle wszystko stracić… Tu zabrzmiały odniesienia do sytuacji na Ukrainie, do obecności grozy, którą przeżywają rodziny na wschodzie, gdzie toczą się walki. Prośby i modlitwy o pokój stały się istotnym motywem spajającym wszystkie inscenizacje, ponieważ obok sceny postawiono także symboliczną kalinę, na której wszystkie grupy zawieszały wiersze i życzenia dla Ukrainy. W najbliższym tygodniu trafią one do Donbasu, aby pokazać, że jednoczymy się z ludźmi, którzy tam walczą o wolność i pokój.

Mimo ponurej aury na zewnątrz wśród zebranych panowała pogodna atmosfera, a radość dzieci była najcenniejszym widokiem. Spotkanie sprawnie prowadziły gimnazjalistki z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym odbywał się przegląd. Dobrym też rozwiązaniem było uzupełnianie przerw między występami lubianymi piosenkami religijnymi.

Na koniec opiekunowie otrzymali dyplomy, a każdy z uczestników - pamiątkowy kubek z logo przeglądu. Będzie przypominał im o przeżytych tu chwilach i o naukach płynących z przedstawień ich, jak i rówieśników, bo jak śpiewała cała sala zmotywowana przez warszawską grupę: "Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego." (Psalm 23)

Katarzyna Pasławska-Iwanczewska


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages