Wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Jasełka przed przerwą świąteczną

2014-12-20 09:18:33 (ost. akt: 2014-12-20 09:27:38)

Autor zdjęcia: BT

Przedstawieniami jasełkowymi uczniowie górowskich szkół zakończyli dzień nauki szkolnej w piątek 19 grudnia i rozpoczęli przerwę świąteczną. Przed tym jeszcze podzielili się z dyrektorami, nauczycielami i kolegami opłatkiem. W swoich szkołach, podobnie jak w całej Polsce, pojawią się dopiero po nowym roku.

Jasełka, to tradycja widowisk świątecznych sięgająca średniowiecza. Od wieków wpisane są one w polską tradycję. Początku wystawiania przedstawień jasełkowych można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich.

Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego bracia zakonni i rozpowszechnili po całym świecie. Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.

W uczniowskich przedstawieniach wystąpiły, zgodnie z tradycją, wszystkie osoby dramatu. Była Maria z Józefem, aniołowie, pasterze, trzej królowie, przedstawiciele różnych środowisk i profesji, którzy przybyli do Nowonarodzonego, aby złożyć mu pokłon.

Przedstawienia oprawione zostały odpowiednimi kolędami i pastorałkami w wykonaniu szkolnych chórów.

W holu SP 2 odwiedzający tego dnia szkołę mogli podziwiać wystawę szopek bożonarodzeniowych wykonanych rękoma dzieci.

Bohdan Tchórz

Nowy "Goniec" już gotowy. Do kupienia od piątku 19 grudnia!


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Next Hellraiser #1616269 | 83.28.*.* 22 gru 2014 23:41

    Jak to dopiero po Nowym Roku?! A Minister Edukacji tak apelowała by najbardziej próżniacza i roszczeniowa grupa zawodowa ( nauczyciele) w dni wolne zaopiekowała się dziećmi i młodzieżą. Każdy by chciał brać dużą kasę za darmoszkę bez względu na wyniki i mieć do wszystkich o wszystko pretensję.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages