Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Święto Jordanu w Górowie Iławeckim

2015-01-20 10:14:29 (ost. akt: 2015-01-20 10:27:48)

Autor zdjęcia: BT

Cykl świąt Bożego Narodzenia u chrześcijan wschodnich kończy święto Objawienia Pańskiego (św. Jordanu). Zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzone jest ono 19 stycznia.

Tego dnia, jeżeli istnieje taka możliwość, wierni razem z kapłanami po liturgii w świątyni procesyjnie z krzyżem, trójramiennym świecznikiem, ikonami oraz chorągwiami udają się nad rzekę, jezioro czy inny akwen aby uroczyście dokonać poświęcenia wody.

Ceremonia poświęcenia wody odbywa się poprzez trzykrotne zanurzenie w niej świecznika i krzyża. Zebrani obmywają twarze poświęconą już wodą, piją ją i zabierają do domów, gdzie gospodarz obchodzi całe gospodarstwo i kropi je poświęconą wodą. Święcona woda przechowywana jest w domach cały rok, do następnego Jordanu.

W Górowie Iławeckim tradycyjnie procesja z cerkwi greckokatolickiej kieruje się na brzeg Stawu Garncarskiego, gdzie odbywa się uroczystość poświęcenia. W tym roku wodę wspólnie święcili ks. dziekan Jan Łajkosz, ks. Bogdan Kryk i ks. dziekan Józef Gawrylczyk (proboszcz parafii rzymskokatolickiej).

Bohdan Tchórz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages