Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

On umierał, a świat wstrzymał oddech

2015-03-31 07:07:54 (ost. akt: 2015-03-31 07:57:48)

Każdy, kto uznawał Jana Pawła II za autorytet i komu On był i jest bliski, może opowiedzieć, gdzie był i co robił w godzinę śmierci naszego rodaka. Takiej chwili się nie zapomina nawet po latach. On umierał, a świat wstrzymał oddech. Nawet wrogowie papieża milczeli w godzinę jego śmierci.

Bez sentymentalizmu, lukru i ckliwości należy podkreślić, że dziesięć lat temu odszedł z tego łez padołu Wikariusz Chrystusa, Następca św. Piotra, ale także nasz Rodak. Po jego wyborze byliśmy dumni, że Bóg wywyższył Polskę w osobie kardynała Karola Wojtyły.

Radość potęgowała się, kiedy przyjeżdżał do Polski z kolejnymi pielgrzymkami i kiedy mówił do nas i za nas. Czuliśmy wtedy siłę i moc. Odnosiliśmy wrażenie, że będzie z nami zawsze, do końca świata.

Może właśnie dlatego, my Polacy, nie zrozumieliśmy nauczania Jana Pawła II? Może nasza pycha i sentymentalizm spowodowały, że prawie nic w nas nie zostało z Jego nauczania?

Gdybyśmy uważnie słuchali słów Apostoła naszych czasów, to w Polsce nie byłoby zgody na zabijanie nienarodzonych dzieci, manipulowanie inżynierią genetyczną (tzw. zapłodnienie in vitro), wynoszenie na piedestał dewiacji, polityków bez czci i honoru.

Nie byłoby zgody na bezczelne i chamskie ataki na Kościół Katolicki i jego sługi. Gdybyśmy słuchali Jana Pawła II, to nasze rodziny byłyby silne wiarą. Gdyby...

Rocznica śmierci Jana Pawła II domaga się przypomnienia treści Jego nauczania i duchowości. Niestety, tylko w ogólnych zarysach.

Duchowość papieża Polaka jest duchowością całkowitego powierzenia się Maryi skupiającą się w dewizie Totus Tuus ( Cały Twój ). To także duchowość głębokiej modlitwy często prowadząca do kontemplacji. Gigant ducha i modlitwy.

Jego nauczanie zawarte jest w 14 encyklikach, 14 adhortacjach apostolskich, ponad 40 listach apostolskich oraz kilkuset orędziach (Światowy Dzień Pokoju, Światowy Dzień Chorych, Wielki Post, Światowe Dni Młodzieży, Urbi et Orbi), homiliach i przemówieniach.

Posługa papieska to także program Nowej ewangelizacji i ekumenizm.

Jego 104 podróże apostolskie stanowią fenomen, bo nie mają precedensu pod względem liczby i przebytych odległości. Przez liczne beatyfikacje i kanonizacje Jan Paweł II pokazał, że świętość jest możliwa i osiągalna.

W Jego nauczaniu spotykamy Boga miłosiernego, Boga wychodzącego ku człowiekowi. Do głównych tematów nauczania należy zaliczyć obronę życia, wartości rodzinnych i godności człowieka, walkę z cywilizacją śmierci, obronę biednych.

Papież pielgrzym wyprzedził swoje czasy jak każdy święty. Zarówno my, świadkowie jego życia i nauczania, jak i następne pokolenia, mamy nad czym rozmyślać i dyskutować. Ważne jest, aby potem zastosować to w życiu.

Święty Janie Pawle Wielki - módl się za nami.

x. Jerzy OlechnowiczCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Te-sa #1718452 | 83.9.*.* 21 kwi 2015 12:45

  Piękny artykuł.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ojej #1702786 | 176.97.*.* 31 mar 2015 19:57

  Każdy umiera, więc co w tym nadzwyczajnego, że on umarł? Nie koncentrujcie się tylko na kimś, spójrzcie na swoje życie i zmierzcie się z własnymi problemami!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages