Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Święto Konstytucji w szkole

2015-05-02 18:33:53 (ost. akt: 2015-05-02 18:35:23)

Autor zdjęcia: BT

Apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja większość szkół zorganizowała dzień przed długim weekendem (30 kwietnia).

Uczniowie górowskiej podstawówki tego dnia, wielu odświętnie ubranych, zgromadzili się na odpowiednio udekorowanej sali gimnastycznej i wzięli udział w spektaklu przygotowanym przez uczniów klas czwartych. W przedstawieniu młodzi aktorzy ukazali kontekst historyczny osiemnastowiecznej Polski, postaci twórców ustawy zasadniczej i moment rozbiorów ojczyzny przez zaborców.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Dokonywała ona zasadniczej przemiany ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Wprowadzała, między innymi, zgodnie z duchem Oświecenia podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Wprowadzała wolność wyzwania (jednak religią panującą pozostawał katolicyzm). Głową rządu stawał się król - jego decyzje, by weszły w życie, wymagały kontrasygnaty ministrów, którzy z kolei byli odpowiedzialni przed Sejmem.

Uczniowski spektakl został uzupełniony pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego. Przygotowały go razem ze swoimi klasami p. Jolanta Molestak i Aleksandra Wasyłeczko.


Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. górowiak #1728035 | 79.187.*.* 4 maj 2015 07:17

    SPOŁECZEŃSTWO MIASTA GÓROWA DZIĘKUJE WŁADZOM MIASTA ZA USZANOWANIE SPOKOJU POPRZEZ NIEZORGANIZOWANIE JAKICHKOLWIEK IMPREZ DLA MIESZKAŃCÓW W DNIACH 1-3 MAJA.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages