Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Nadszedł czas matur

2015-05-04 14:40:20 (ost. akt: 2015-05-04 14:43:07)

Autor zdjęcia: BT

Dzisiaj, 4 maja 2015 r., w całym kraju rozpoczęły się o godz. 9.00 matury. Przystąpiło do nich ok. 310 tys. abiturientów. Rozpoczęli od egzaminu dojrzałości z języka polskiego.

W Górowie Iławeckim do matur przystąpiło 53 tegorocznych abiturientów z obu miejscowych liceów. Dołączyła do nich też grupka abiturientów ubiegłorocznych.

Na pierwszy ogień poszedł język polski. To jeden z obowiązkowych egzaminów, do którego przystępują wszyscy maturzyści. Jeżeli zdającemu nie uda się dziś uzyskać z egzaminu z polskiego 30 proc. punktów, nie zdobędzie świadectwa dojrzałości.

W tym roku na maturze podstawowej z polskiego pojawiła się (spodziewana) "Lalka" Bolesława Prusa. Temat wypracowania brzmiał: "Wolna wola człowieka albo siła, która determinuje jego życie na podstawie 'Lalki' Bolesława Prusa". Drugim tematem była analiza wiersza Elisabeth Bishop. Oprócz tego należało zinterpretować teksty kultury. Dotyczyły one mody w mowie oraz czytelnictwa.

Maturzyści zdający tzw. „starą maturę” mieli do czynienia z "Dziadami" Adama Mickiewicza. Pojawiło się też "Ziele na kraterze", powieść Melchiora Wańkowicza.

Matury z polskiego część maturzystów obawia się nie tylko ze względu na tematy wypracowań, lecz także przez trudności zadań z części testowej. Na wypełnienie arkusza maturalnego z języka polskiego abiturienci mieli aż 170 minut.

Piątek 22 maja będzie ostatnim dniem egzaminów.

Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages