Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Święcenia kapłańskie w górowskiej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego

2015-06-21 22:17:33 (ost. akt: 2015-06-21 22:28:45)

Niedziela 21 czerwca w górowskiej greckokatolickiej parafii była dniem wyjątkowo pięknym i uroczystym, albowiem podczas Mszy Świętej w cerkwi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się święcenia kapłańskie. W liturgii wzięło udział dziesięciu duchownych obrządków grecko- i rzymskokatolickiego.

Święcenia przyjął diakon Igor Hubacz, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, mieszkaniec gminy Górowo Iławeckie, parafianin miejscowej parafii greckokatolickiej. Sakramentu święceń kapłańskich udzielił biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz (w latach 1995–1996 pełnił funkcje proboszcza parafii w Górowie Iławeckim i Lelkowie).

Uroczystość, na którą prócz miejscowych parafian, przybyło także wielu gości, miała bardzo symboliczny charakter. Otóż równo właśnie ćwierć wieku temu, dokładnie w niedzielę 20 maja 1990 roku w Górowie Iławeckim, w tej samej świątyni święcenia kapłańskie (diakona i prezbitera) przyjęli także dwaj absolwenci KUL-u. Wtedy sakramentu udzielił im pierwszy w powojennej historii Polski hierarcha Kościoła Greckokatolickiego biskup Jan Martyniak (święcenia biskupie otrzymał 16 września 1989 na Jasnej Górze). Byli to pierwsi księża dla grekokatolików wyświęceni przez greckokatolickiego biskupa.

Podsumowując wydarzenie, zarówno biskup Eugeniusz Popowicz, jak i proboszcz ks. mitrat Jan Łajkosz zgodnie podkreślili, że odsłużona liturgia i święcenia pokazały żywotność parafii, która w naszych, jakże złożonych czasach, nadal się rozwija, świadectwem czego była dana uroczystość i obecność na niej tak wielu wiernych.

Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages