Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wszystkie drogi przywiodły do Górowa

2015-07-06 23:36:26 (ost. akt: 2015-07-06 23:40:38)

Autor zdjęcia: BT

Tegoroczna, siódma już EKOŁOMYJA, festiwal ukraińskiej kultury w Górowie Iławeckim, który odbył się w weekend 4-5 lipca, pod wieloma względami był imprezą wyjątkową, dzięki której miasteczko w te dwa dni odwiedziła rekordowa liczba gości.

Rosnąca z roku na rok popularność EKOŁOMYJI sprawiła, że drewniane ławeczki amfiteatru pod gołym niebem na jeziorkiem szybko zapełniły się publicznością przybywającą do Górowa nie tylko z terenu naszego województwa, ale także z Pomorza, Podlasia czy Mazowsza. Pole namiotowe zaczęło się zapełniać już od piątkowego poranka.

Wspaniała, słoneczna pogoda i przedsmak dobrej zabawy spowodowały, że atmosfera w amfiteatrze zrobiła się dosłownie i w przenośni gorąca.

Widowisko rozpoczęło się od występów tanecznych zespołów folklorystycznych, które zaprezentowały widzom folklor różnych regionów Ukrainy. Perfekcja wykonania, ciekawa choreografia, barwne stroje powodowały, że każdy występ nagradzany był gromkimi brawami.

Po tanecznym preludium nastąpiła część oficjalna festiwalu z krótkimi przemówieniami zaproszonych dostojnych gości, a także wręczeniem dyplomów i upominków zasłużonym dla EKOŁOMYJI.

Następną część festiwalu rozpoczął swoim barwnym i dynamicznym widowiskiem tanecznym lwowski zasłużony zespół tańca JUNIST (młodość). W tym czasie na scenie (bowiem zespoły taneczne występowały na placyku przed sceną) przygotowywali się muzycy grający muzykę folkową. Pierwszy wystąpił The Ukrainian Folk, po nim Horpyna, a po nich sceną zawładnęła szeroko zapowiadana i oczekiwana, popularna gwiazda ukraińskiej estrady RUSŁANA.

Koncert RUSŁANY, który zaczął się o północy, to był profesjonalny i wspaniały show wsparty niezwykle ekspresyjnym baletem. Nic zatem dziwnego, że przed sceną zgromadziła się cała publiczność, część tańczących, część słuchających i podziwiający na stojąco. Artystkę na scenę eskortowali na swoich stalowych rumakach motocykliści z klubu Ukrainian Bikers Warmia & Mazury.

Zakończenie występu gości z Ukrainy nie oznaczało końca zabawy, ponieważ kolejne grupy, zmieniające się na scenie górowskiego festiwalu, zwinęły swoje instrumenty dopiero wczesnym niedzielnym porankiem.

Niedziela, drugi dzień EKOŁOMYJI, poświęcona została folklorowi oraz zespołom estradowym.

Organizatorzy, przygotowując to duże w lokalnej skali przedsięwzięcie, nie zapomnieli także o imprezach towarzyszących. W sobotni poranek przeprowadzony został turniej plażowej piłki siatkowej, otwarty turniej piłki nożnej, turniej tenisa stołowego, można było oddać do recyklingu elektrośmieci (w zamian otrzymując różne sadzonki), stoisko edukacyjne ustawiło Nadleśnictwo Górowo Iławeckie. Czynne były także, co istotne przy dużej ilości ludzi, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Górowo Iławeckie proponujące smaczne, domowe potrawy.

Organizatorami festiwalu EKOŁOMYJA w Górowie Iławeckim byli:

- Środkowoeuropejskie Centrum Szkolenia Młodzieży w Górowie Iławeckim,
- Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim,
- Związek Ukraińców w Polsce, koło w Górowie Iławeckim,
- Gmina Miejska Górowo Iławeckie,
- Gmina Wiejska Górowo Iławeckie,
- Starostwo Powiatowe w Bartoszycach,
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górowo Iławeckie,
- Stowarzyszenie Mała Ojczyzna,
- Nadleśnictwo Górowo Iławeckie,
- Stowarzyszenie Chorych na Szpiczaka.

Dwa dni, spędzone w Górowie Iławeckim, z pewnością zagwarantowały gościom dobrą zabawę i były ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu.

Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Czytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages