Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

W byłym Stalagu Stablack uczcili pamięć poległych żołnierzy

2015-09-01 18:42:51 (ost. akt: 2015-09-01 19:05:00)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Powiatowe obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w Kamińsku, na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stablack.

Przedstawiciele samorządów powiatu bartoszyckiego, poseł Miron Sycz, starosta powiatu kołomyjskiego Bohdan Boliuk, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, strażacy z pocztami sztandarowymi, uczniowie ze sztandarami szkół, harcerze oraz mieszkańcy Kamińska i okolic wzięli udział w obchodach 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Kompanię honorową, poczet flagowy i wartę przy pomniku upamiętniającym jeńców przetrzymywanych w Stalagu Stablack wystawiła 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana. Podoodział honorowy wstawiła też służba więzienna ZK w Kamińsku.

- To miejsce uświęcone krwią. Jesteśmy tu po to aby przypominać i pamiętać o żołnierzach, którzy tu, w tym Stalagu byli jako pierwsi. To żołnierze armii "Pomorze", obrońcy Grudziądza, Świecia, Tczewa, Stargardu, obrońcy Westerplatte, żołnierze spod oblężonej Warszawy, Kocka, Zambrowa - mówiła wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska - Świtaj.

- Wspominamy również żołnierzy wielkiej koalicji antyhitlerowskiej. Oddajemy hołd jeńcom i żołnierzom, którym przyszło walczyć na wszystkich frontach II wojny światowej - mówiła Olszewska - Świtaj.

O tym, aby spotkanie w Kamińsku było lekcją historii dla młodzieży zgromadzonej na uroczystościach mówili kolejno inni mówcy: poseł Sycz, starosta Wojciech Prokocki, ks. infułat Adolf Setlak, starosta Boliuk.

Wszyscy mówcy powtarzali, że błędne jest myślenie, że pokój dany jest nam raz na zawsze. Świadczą o tym przykłady ogarniętej wojną części Ukrainy, krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Ks. infułat Setlak mówił o obowiązku udzielania im wszystkim pomocy, bo tylko tak mogą ratować swoje życie.

Podczas uroczystości odbył się Apel Poległych i uczczono ich salwą honorową. Pod głazem upamiętniającym jeńców Stalagu Stablack złożono kwiaty i znicze.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jaś #1809531 | 31.63.*.* 6 wrz 2015 13:39

  Miałem coś napisać ale mi się niechce

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #1808757 | 178.36.*.* 4 wrz 2015 19:26

  W tytule galerii przestawiły się cyferki :).

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Andrzej #1806718 | 91.214.*.* 2 wrz 2015 10:17

   Piękna uroczystość. Poseł Sycz chętnie bierze udział w takich uroczystościach, mam nadzieję że nie odmówi wzięcia udziału w rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, które dla naszego narodu jest wielką tragedią

   Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. 123 #1806701 | 88.156.*.* 2 wrz 2015 09:59

    Panie redaktorze. Na Ukrainie nie ma wojny. Kilka dni temu premier Jaceniuk ostrzegał że Ukraina może ogłosić stan wojenny. Z tego co wiem to jeszcze go nie ogłoszono.

    Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages