Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Dym nad cerkwią okazał się... chmarą muszek

2015-09-17 10:57:14 (ost. akt: 2015-09-18 18:25:06)
Tak wyglądał rój owadów nad cerkwią greckokatolicką w Górowie Iławeckim.

Tak wyglądał rój owadów nad cerkwią greckokatolicką w Górowie Iławeckim.

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Zadymienie wokół w cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim postawiło na nogi okolicznych strażaków. Na pomoc ruszyło 5 zastępów straży pożarnej. Okazało się, że cerkiew i cenne ikony są bezpieczne. Ostatecznie okazało się, że wyroiła się olbrzymia ilość maleńkich muszek i ich chmura sprawiała wrażenie dymu.

Gdy około godz. 10 straż pożarna w Bartoszycach otrzymała sygnał o pożarze w cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim, na pomoc skierowano OSP w Górowie Iławeckim i Kamińsku oraz 3 wozy bojowe z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Bartoszycach.

Strażacy OSP w Górowie Iławeckim szukali źródła ognia przy pomocy kamery termowizyjnej, w którą niedawno zostali wyposażeni.

- Gdy dotarłem na miejsce były tam już jednostki z OSP w Górowie i Kamińsku. Na zewnątrz, w pobliżu dachu wieży cerkwi widoczna jest tylko olbrzymia chmura jakichś owadów. Dymu nie widać - relacjonował nasz reporter Bohdan Tchórz. - Co chwila na miejsce przybywają nowe jednostki straży pożarnej. Jest na miejscu też bardzo przejęty sytuacją ksiądz - dodaje.

- Wnętrze świątyni zostało sprawdzone za pomocą dwóch kamer termowizyjnych. Początkowo nawet strażacy OSP w Górowie Iławeckim informowali o zadymieniu wnętrza. Nie zlokalizowano jednak żadnego miejsca o podwyższonej temperaturze - informuje oficer prasowy KP PS w Bartoszycach st. kpt. Marek Wojczulanis.

- Aktualnie nie ma zagrożenia pożarowego. Jednostki straży pożarnej już odjeżdżają z miejsca zdarzenia. Wewnątrz budynku wyroiły się olbrzymie ilości maleńkich muszek i to sprawiało wrażenie, że z cerkwi wydobywa się dym - mówi Wojczulanis.

- Po zgłoszeniu pożaru musieliśmy "dmuchać na zimne" i wysłać na miejsce maksymalną ilość sił i środków. Na szczęście do pożaru nie doszło - dodaje Wojczulanis.

Kościół w którym dziś mieści się cerkiew pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim zbudowano w 1367 roku. Na suficie zachowało się barokowe malowidło z 1660 roku. To jedno z najpiękniejszych tego typu zdobień na Warmii i Mazurach. Przedstawia sceny biblijne i wydarzenia z życia Jezusa. W połączeniu z ikonostasem i podokiennymi ikonami Jerzego Nowosielskiego wywołuje to niesamowite wrażenie. To połączenie gotyku baroku i duchowości Wschodu naprawdę warto zobaczyć. Więcej o zabytkowej cerkwi można przeczytać na portalu MojeMazury.plAndrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bez znaczenia #1823301 | 81.15.*.* 26 wrz 2015 21:59

  hahah ale kpina 5 zastępów straży...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ccc #1817829 | 95.160.*.* 19 wrz 2015 00:58

  W takie chmurki to ja codziennie wpadam jadąc rowerem

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. seq #1816811 | 88.156.*.* 17 wrz 2015 19:34

  ja ostatnio wpadłem na taka chmure muszek samochodem.... pierwszy raz miałem taką rzeź niewiniatek na masce

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #1816701 | 81.15.*.* 17 wrz 2015 16:04

  Cenne w tym kościele to są tylko średniowieczne ściany i chyba barokowe malowidło sufitowe na stropie!!! Ikony są autorstwa Nowosielskiego i powstały niedawno, tzn. może trzydzieści lat temu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. wyatt earp #1816565 | 164.126.*.* 17 wrz 2015 12:24

   Protest protestem, a dzielni strażacy są jak zwykle czujni. Nie słyszałem, by kiedykolwiek odmówili pomocy, dlatego mają tak wysokie notowania wśród społeczeństwa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages