Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Ciągnął pieszego samochodem kilka kilometrów. Mężczyzna zmarł

2015-10-22 09:25:21 (ost. akt: 2015-10-23 21:10:42)

Autor zdjęcia: mat. policji

W Górowie Iławeckim wyjaśniane są okoliczności tragicznego wypadku. Wieczorem pieszy przechodzący przez ul. Lipową został potrącony przez samochód. Gdy kierowca się zatrzymał, na pieszego najechał drugi samochód osobowy, zahaczył go podwoziem i ciągnął przez kilka kilometrów. Mężczyzna zmarł.

"Do tragicznego wypadku doszło wczoraj wieczorem w Górowie Iławeckim. Kierowca osobówki potrącił pieszego (bez odblasków), który wtargnął na jezdnię. Gdy kierujący zatrzymał się by sprawdzić, co stało się z pieszym i by mu pomóc, na potrąconego najechał kolejny pojazd, zaczepił leżącego podwoziem i przejechał z nim tak kilka kilometrów.

Pieszy zmarł w wyniku odniesionych ran. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Sprawę wyjaśniają policjanci i prokurator." - przeczytaliśmy rano w policyjnym komunikacie prasowym.

W więcej szczegółów zapytaliśmy oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach asp. sztab. Dorotę Michalak.

- Do zdarzenia doszło przy ul. Lipowej w Górowie Iławeckim. Około godz. 20 kierujący osobową hondą 19-letni mieszkaniec Górowa Iławeckiego, w ostatniej chwili zauważył przechodzącego przez jezdnię pieszego. Usiłował go ominąć lecz to się nie udało i potrącił go bokiem pojazdu - relacjonuje Dorot Michalak.

- Kierowca podróżował z pasażerem. Gdy mężczyźni wyszli z hondy, aby udzielić pomocy potrąconemu nadjechał osobowy opel, którym kierował 27-letni mieszkaniec jednej z podgórowskich wsi. W momencie, gdy mężczyźni z hondy zgłaszali policji zdarzenie najechał na leżącego pieszego - mówi policjantka.

- Po kilku minutach na policję zatelefonował drugi z kierowców, kierowca opla. Był już w Zielenicy i również zgłaszał potrącenie pieszego. Szybko okazało się, że te dwa zgłoszenia dotyczą jednego, tragicznego w skutkach zdarzenia. Potrącony przez hondę i najechany przez opla mężczyzna to 57-letni mieszkaniec Górowa Iławeckiego. W wyniku zdarzenia zmarł - relacjonuje Dorota Michalak.

Policjantka dodaje, że w tej sprawie nie postawiono jeszcze nikomu zarzutów. Kierowcy i świadkowie zdarzenia zostali przesłuchani. Kierowcom zatrzymano prawa jazdy. Sprawa jest nadal wyjaśniana przez policjantów i prokuratora. Jedną z przyczyn zdarzenia mogło być to, że pieszy ubrany był w ciemne ubrania i nie miał żadnych elementów odblaskowych.

and

Smutne statystyki

We wrześniu i październiku br. na drogach regionu doszło do 38 potraceń pieszych, w wyniku których 2 osoby zginęły, a 39 zostało rannych.

Z analizy wynika także, że w 2014 roku na drogach Warmii i Mazur doszło do blisko 380 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły 43 osoby, 332 zostały ranne. Porównując z danymi z ubiegłych lat - wypadków z udziałem pieszych jest mniej, jednak wciąż o wiele za dużo.

Najtrudniejszy okres roku dla pieszych to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W tym okresie najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się w godzinach 16 -19 czyli wtedy, kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych w minionym roku doszło na jezdni. Na drugim miejscu niechlubnego podium znalazły się przejścia dla pieszych.

Sami piesi swoim nieostrożnym zachowaniem także mogą stać się sprawcami wypadków. W ubiegłym roku spowodowali prawie 120 zdarzeń, w których śmierć poniosło 12 osób, 107 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd.

Jeden mały odblask może uratować życie

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Odblaski w świetle prawa

Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Jakie konsekwencje za brak odblasku?

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Nawet najmniejszy odblask, który można kupić za kilka złotych poprawia widoczność.

2000 przypadków narażania życia

Od 20 października ubiegłego roku do chwili obecnej policjanci drogówki na Warmii i Mazurach odnotowali ponad 2000 przypadków nieużywania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszali się w obszarze niezabudowanym. Ponad 1000 ukarano mandatem, blisko 850 pouczono, skierowano także 71 wniosków o ukaranie do sądu. W ubiegłym sezonie policjanci drogówki oprócz reagowania na łamanie prawa dawali pieszym odblaski. Tak jest też i w tym roku.

Bezpieczny pieszy to bezpieczny kierowca. Policjanci pomagają

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to priorytet policjantów ruchu drogowego. Co roku funkcjonariusze rozdają elementy odblaskowe podczas działań profilaktycznych. W ubiegłym roku seniorzy otrzymywali ekologiczne torby na zakupy w wszytymi odblaskami, dzieci dostawały kamizelki i zawieszki, wśród dorosłych największym powodzeniem cieszyły się samozaciskowe opaski odblaskowe.

dm/af - KWP Olsztyn
W tym miejscu doszło do potrącenia mężczyzny.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anonim #2063357 | 37.47.*.* 12 wrz 2016 01:19

  Kierowca hondy jeździ nawet teraz mało uważnie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rgv #1860957 | 89.71.*.* 19 lis 2015 13:26

  "Kierowcom zatrzymano prawa jazdy" Dlaczego?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ktos #1845031 | 81.15.*.* 28 paź 2015 19:10

  Czlowiek pochowany i kto winny ? Kierowca Hondy czy Opla? Kto zabil? Dowiemy sie czy nie....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. znajoma #1844839 | 89.228.*.* 28 paź 2015 15:54

   Komentarze dotyczące takich spraw powinny być wyłączone, ranią rodzinę i bliskich poszkodowanego, moderator mógłby to w końcu zrozumieć...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cien #1844087 | 81.15.*.* 27 paź 2015 20:33

   To nie nam go osadzac! Sam jest pewnie w szoku co sie stalo. Trzymaj sie chlopie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (89)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages