Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Górowscy gimnazjaliści z wizytą w Achim

2015-10-30 09:29:50 (ost. akt: 2015-10-30 09:34:03)

Autor zdjęcia: Paweł Pieniak

Początek października już tradycyjnie wiąże jest z wyjazdem górowskiej młodzieży do niemieckiego Achim. Od kilkunastu lat inicjatywę tą wspomaga finansowo Polsko-Niemiecka Fundacja Współpracy Młodzieży z Warszawy.

Tym razem wyjazd rozpoczął się 6 października, kiedy to grupa podekscytowanych i - w niektórych przypadkach nieco przerażonych - uczniów udała się do Niemiec, gdzie w ramach organizowanej już od lat wymiany polsko-niemieckiej rozpoczęła swoją przygodę z językiem oraz kulturą tamtego regionu Europy.

Oprócz gimnazjalistów w wyjeździe uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim oraz Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

- Wymiana cieszy się dużym zainteresowaniem i zadowala nas to, że możemy do współpracy włączyć również uczniów z zaprzyjaźnionych szkół - podkreśla dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec.

Młodzież przebywała w Niemczech do 15 października. Podczas dziewięciodniowego pobytu, mieszkając u swoich niemieckich kolegów i koleżanek, miała okazję przyjrzeć się codziennemu życiu, a dzięki uczestnictwu w zajęciach lekcyjnych porównać zwyczaje i zasady obowiązujące w obu szkołach. Najbardziej spodobał im się cichy dzwonek, a dziewięćdziesięciominutowe lekcje były sporym zaskoczeniem.

- To cenne doświadczenie dla naszych uczniów. Poza wykonywaniem zadań zaplanowanych przez niemieckich koordynatorów nasi uczniowie realizowali gimnazjalny projekt edukacyjny, tym razem związany z dość świeżym problemem, jakim jest uchodźstwo i migracje – dodają opiekunowie grupy polskiej Katarzyna Jakubowska i Roman Petrecki.

Podczas dnia kultury młodzież miała okazję porozmawiać z uczniami pochodzącymi z Sudanu, Erytrei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Albanii, i wielu innych.

- Młodzi imigranci opowiadali nam o swoim życiu. Niektóre z tych opowiadań uzmysłowiły nam, jak bardzo ważny jest ten temat dla przyszłości ich państw i naszego życia - powiedziała Paulina, uczennica klasy drugiej.

- To ciekawe poznać kogoś, kto musi dostosować się do nowego miejsca, poznać nowy język. Podziwiam, że radzą sobie z tym świetnie, dobrze czują się w nowym dla nich miejscu – dodaje Iza, kolejna uczestniczka wymiany – z drugiej strony, nie są odrzucani czy nieakceptowani przez uczniów z Niemiec.

Oprócz zajęć szkolnych organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji: wycieczki do Bremen, Verden, parku rozrywki Heide Park, wizytę w centrum nauki Uniwersum i pobyt na basenie. Oczywiście największa atrakcją był Heide Park, gdzie uczestnicy mogli zbadać swój poziom strachu.

W piątkowe południe 16 października cała grupa szczęśliwie powróciła do Górowa. Z Niemiec przywieźli masę wspomnień, ciekawe doświadczenia i z pewnością otwartość na świat i ludzi. Teraz z niecierpliwością czekają na rewizytę niemieckiej młodzieży. Póki co, muszą wystarczyć pogaduszki na facebooku.

Katarzyna Jakubowska

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pieniakp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages