Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

XVI Przegląd Twórczości Religijnej

2015-11-16 09:53:49 (ost. akt: 2015-11-16 10:21:21)

Autor zdjęcia: BT

Ponad dwustu młodych wykonawców w wieku od kilku do kilkunastu lat wzięło udział w sobotę 14 listopada w XVI Archidiecezjalnym Przeglądzie Twórczości Religijnej zorganizowanym przez Komisję Katechetyczną Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

Przegląd odbył się w pomieszczeniach Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, który kolejny już raz otworzył swoje gościnne podwoje przed młodymi artystami i ich opiekunami.

Dzieci do Górowa Iławeckiego przybyły z Bań Mazurskich, Węgorzewa, Kruklanek, Kandyt, Pasłęka, Bartoszyc, Ornety, Morąga, Godkowa, Warszawy, Elbląga, Lelkowa, Giżycka, Wydmin. Nie zabrakło także wykonawców z miejscowych szkół. W przeglądzie wzięły też udział dzieci z pod Czernihowa (Ukraina), przebywający w ramach wymiany młodzieżowej w Bartoszycach.

Honorowym gościem przeglądu był biskup Eugeniusz Popowicz (mianowany 7 listopada 2015 przez Papieża Franciszka na metropolitę greckokatolickiej diecezji przemysko-warszawskiej).

Witając uczestników przeglądu, opiekunów oraz gości ks. mitrat Jan Łajkosz zwrócił uwagę na jego motto – „Żywa parafia, miejsce spotkania z żywym Chrystusem”:

- Wasi koledzy i przyjaciele za chwilę postarają się pokazać co oznacza żywa parafia i co znaczy wyrastać w Chrystusie. Macie przed sobą namalowane drzewo. Przyklejcie do niego listki ze swoimi imionami. Oznaczać one będą, że drzewo żyje i przynosi płody. W ten sposób będziemy chcieli pokazać, że my także jesteśmy żywą wspólnotą.

W czasie czterogodzinnego spektaklu jego uczestnicy sięgnęli do najrozmaitszych form przekazu scenicznego. Były to tradycyjne scenki teatralne, śpiew chóralny i solowy, deklamacje, pantomima, prezentacje itp. Przekaz wszystkich właściwie był jasny – sprawmy, aby świat, w którym żyjemy, był lepszy, odrzućmy pokusy codzienności i zwróćmy się do nieprzemijających wartości duchowych, które każdy ma w sobie, a nie każdy je jeszcze odkrył.

Goście z Ukrainy wystąpili ze wzruszającym spektaklem poświęconym bohaterom „Niebiańskiej sotni”, tematem ciągle aktualnym tam, gdzie jeszcze fizycznie trzeba walczyć z agresorem.

Liście życia przez cały trwania czas spektaklu systematycznie pojawiały się na symbolicznym drzewie. Wśród nich rozkwitł Chrystus na krzyżu.

- Dzisiaj, tutaj, w tej szkole połączyliśmy wszystko to co nas powinno łączyć – wiarę, którą głosi nasza Cerkiew, tradycję, mowę i kulturę. Za to wspaniałe połączenie tych uzupełniających się wartości dziękuję wam serdecznie. – Na zakończenie spotkania powiedział biskup Eugeniusz Popowicz.

Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages