Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Niezapominajki pamięci dla ofiar Wielkiego Głodu

2015-11-30 09:04:31 (ost. akt: 2015-11-30 10:55:04)

Autor zdjęcia: BT

Uroczystym apelem pamięci, w piątek 27 listopada, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim uszanowali pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

Przyczyną klęski głodu była prowadzona od 1930 r. przymusowa kolektywizacja rolnictwa w ZSRR, która spowodowała niezwykły chaos na wsi. Partyjni aktywiści niszczyli i konfiskowali dobytek chłopów, którzy z kolei wyprzedawali i zarzynali konie w obawie przed ich konfiskatą, powstrzymywali się od prac polowych. Chłopom zabierano także ziarno przeznaczone pod zasiewy. Wielki Głód spowodował według różnych szacunków śmierć od co najmniej 3,3 do 6-7 milionów ludzi.

Górowscy uczniowie przygotowali i przedstawili spektakl oparty na autentycznych wspomnieniach świadków tragicznych wydarzeń sprzed ponad osiemdziesięciu lat oraz poezji im poświęconej.

Na zakończenie apelu przed symbolicznym krzyżem poświęconym ofiarom Głodu zostały zapalone znicze pamięci.

W tym samym dniu we wszystkich szkołach województwa lwowskiego odbyły się apele pod nazwą „Niezapominajki pamięci”, w czasie których tamtejsi uczniowie wklejali na mapę Ukrainy symboliczne kwiatki upamiętniające ofiary Wielkiego Głodu. Natomiast wieczorem w wielu domach zapłonęły świece pamięci.

Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages