Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Wizyta w OSP

2015-12-06 10:17:49 (ost. akt: 2015-12-06 10:21:00)

Autor zdjęcia: BT

W piątek 4 grudnia w pomieszczeniach górowskiej OSP strażacy miejscy spotkali się z zastępcą Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP brygadierem mgr inż. Michałem Kamienieckim oraz Komendantem Powiatowym PSP w Bartoszycach brygadierem Andrzejem Harhajem.

Wizytujący OSP brygadierzy podczas spotkania zapoznali się z historią powstania, działalnością oraz dniem dzisiejszym górowskiej OSP, a także zwiedzili nasze miasto.

Druh Adam Ciosek w czasie prezentacji opowiedział, że jednostka OSP w Górowie Iławeckim została założona 13 marca 1889 roku.

Jak podawał kronikarz Fisher, w ratuszu miejskim zwołano zebranie co znaczniejszych mieszczan i na zebraniu zapadła decyzja o powołaniu OSP. Inicjatorami i organizatorami byli: Ferdynand Dunkiel (rolnik), Gustaw Taukiel (stolarz) i Fryderyk Neuman (zdun).

Pierwszym naczelnikiem został Henryk Wortmit (masarz). Pierwsza remiza strażacka została zbudowana i zlokalizowana na skrzyżowaniu obecnych ulic Generała Sikorskiego i Kardynała Wyszyńskiego.

Opowiadając o aktywności współczesnej jednostki druh podkreślił, że uczestniczy ona rocznie w około 120 działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta i gmin sąsiadujących.

Jednostka, dzięki zaangażowaniu wielu przychylnych osób, w tym także byłego posła Mirona Sycza, jest przyzwoicie wyposażona.

Ma do dyspozycji 3 samochody ratowniczo gaśnicze (2 średnie i 1 lekki), 2 pompy pływające i pompę szlamową, motopompę Tohatsu, 2 zestawy hydrauliczne firmy LUKAS (kombi i średni), wysokociśnieniowy agregat gaśniczy, wentylator oddymiający, 4 nadciśnieniowe aparaty do oddychania, 7 radiotelefonów nasobnych, 5 radiotelefonów bazowych, 2 agregaty prądotwórcze, 2 zestawy ratownictwa chemicznego, kamerę termowizyjną, przyrząd do pomiaru tlenku węgla.

Problemem jednostki, na co także zwrócili uwagę goście, jest mała powierzchnia boksów garażowych.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. major #1876000 | 95.40.*.* 7 gru 2015 17:44

  A gdzie się zagubił na zdjęciu strazak damian

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. strażak OSP do Czytelnika #1875364 | 81.15.*.* 6 gru 2015 20:29

  Musisz mieć ukończone 18 lat i zgłosić się do zarządu OSP. Zostaniesz skierowany na szkolenie podstawowe dla szeregowców OSP i przejdziesz badania lekarskie. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia teoretycznego i zaliczeniu egzaminu praktycznego i otrzymaniu ubezpieczenia będziesz mógł uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Czyli będziesz pełnił ochotniczą służbę. A jak Ci wiadomo wyjazdy do akcji zdarzają się o każdej porze dnia i nocy. Info otrzymasz pisząc osp@mtnet.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Czytelnik #1875311 | 95.160.*.* 6 gru 2015 19:37

  Są jakieś warunki wstąpienia do OSP Górowo Iławeckie ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages