Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Szkolne jasełka

2015-12-22 20:00:00 (ost. akt: 2015-12-22 17:27:15)

Autor zdjęcia: BT

Tradycja przedstawień bożonarodzeniowych, czyli widowisk wyobrażających scenę narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem, nazywanych u nas jasełkami, sięga średniowiecza. Zapoczątkował je św. Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech.

W Polsce pierwszy raz jasełka zostały zorganizowane na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku.

Jasełka, czyli rodzaj sztuki ludowej, ich atrakcyjność i popularność w narodzie podnosił dobór i sposób przedstawienia postaci uczestniczących w przedstawieniu: informacja o narodzinach Zbawiciela, pasterze, owieczki, wół, osiołek, postać okrutnego Heroda, trzej królowie o odmiennym kolorze skóry, śmierć z kosą, aniołowie, diabły, żydzi, mieszczanie, chłopi pracujący w polu, kobiety przy żniwach. Te postaci, uzupełniane nowymi, charakterystycznymi dla danych czasów, zachowały się w jasełkach do dzisiaj.

Przedstawienia jasełkowe chętnie odgrywane są przez uczniów w szkołach w dniach poprzedzających święta Bożego Narodzenia. W górowskiej szkoły podstawowej nr 2 w jasełkach wystąpiły dzieci z klasy drugiej A, przygotowane przez p. Agnieszkę Czernik, p. Krystynę Markowską i p. Danutę Zimniak. O chór i oprawę muzyczną zadbał p. Miron Maciopa.

Po ogólnym spotkaniu i podzieleniu się opłatkiem z dyrektorem, uczniowie udali się jeszcze do klas na spotkania przedświąteczne ze swoimi wychowawcami.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages