Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Toprzyny w ogniu

2016-01-24 07:56:58 (ost. akt: 2016-01-24 08:01:22)

Autor zdjęcia: BT

W przepiękny, słoneczny, lekko mroźny poranek w sobotę 23 stycznia w Toprzynach rozległy się wystrzały z broni długiej oraz armat dwóch nacierających na siebie armii.

Grupy rekonstrukcyjne, miłośnicy historii oraz armii epoki napoleońskiej do podgórowskich Toprzyn przyjechali dzień wcześniej.

Korzystając z gościnności dyrekcji miejscowej szkoły, zakwaterowali się w niej i rozpoczęli przygotowania do bitwy, która rozpoczyna całoroczny sezon rekonstrukcji wojen napoleońskich w Polsce. Zaraz po niej odbędą się następne.

Znawca tematu, Sławomir Skowronek, wyjaśnił, że do Toprzyn przybyli żołnierze Pułku Piechoty Pruskiej z 1807 roku, Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego, członkowie Stowarzyszenia Artylerii Dawnej z Warszawy oraz jegrzy i trochę żołnierzy z innych pułków:

- Łącznie mamy około 30 osób, które mogą już stworzyć barwny pokaz. Miłośnicy epoki napoleońskiej przybyli tutaj z Lidzbarka Warmińskiego i okolic, Warszawy, Trójmiasta. Z miejscowych są chłopcy z Kandyt. Rekonstruując bitwę pod Pruską Iławą z lutego 1807 roku, teoretycznie armia rosyjsko-pruska powinna ustąpić. Chcielibyśmy też, aby byli z nami goście zza bliskiej granicy (oni także mają ciekawe grupy rekonstrukcyjne), ale tam ciągle są jakieś trudności proceduralne - mówił Skowronek.

Po stoczonej bitwie, zgodnej z historycznym scenariuszem, wszyscy jej uczestnicy wraz z obserwatorami udali się do budynku starej szkoły na bezpośrednie spotkanie połączone z poczęstunkiem.

Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja tylko pytam #1920876 | 178.56.*.* 30 sty 2016 19:54

  Z treści art. nic nie wiadomo kto był organizatorem tej imprezy. Gmina chyba nie bo jako mieszkaniec nic o niej nie wiedziałem. Patrząc po "tłumach" mieszkańców to pewnie dowiedzieli się gdy zaczęto strzelać i pochowali się po domach. Gmina jak zwykle dała d... bo nikt nie pomyślał o zmarzniętych widzach. Pani wójt czy zafundowanie kotła z grochówką i ogniska z kiełbasą nie nadało by większego splendoru tej imprezie? Tak zachwalane Koła Gospodyń też mogły by się pokazać. Jednym słowem ŻENADA!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Uczestnik #1916784 | 217.99.*.* 26 sty 2016 09:56

  Dzieci małe może tak, ale nie uczeń ostatniej klasy gimnazjum, szkoły średniej czy wspomniany maturzysta, który już w klasie II LO stwierdził: "Wczoraj ukończyłem 18 lat. Pan obiecał, że wtedy będę mógł się zaciągnąć." Obiecane - dotrzymane. Męska decyzja. No bo chyba jednak nie "andropauza" i "syndrom wieku średniego" :) Mina Marcina N. poważna i namaszczona, tak jak wykonywane zadania, humor i uśmiech po robocie, wśród przyjaciół. Co do wspomnianego "syndromu", nawet gdyby, to wolę to, niż obserwowane spierdołowacenie wielu ognistych ongiś kumpli. A jeśli chodzi o spotkanie z "maniakami" ("dostał takiej dziwnej manii, że chciał tylko od Stefanii..."), to z chęcią dam znać, jeśli będę wiedział komu. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Uczestnik #1916026 | 217.99.*.* 25 sty 2016 09:02

  Kochani, rokrocznie staramy się "wstrzelić" z imprezą toprzyńską pomiędzy święta (w obu kalendarzach kościelnych) a początek ferii. Staramy się być jak najmniej kłopotliwi i jak najbardziej "informacyjni". Magia okolicy w zimowej szacie, w połączeniu z duchami przeszłości działa na wszystkich przybywających. Jeden z wcześniejszych Komentatorów pisał coś o "kryzysie wieku średniego", hmm... Niech to powie kilkuletnim dzieciom w naszych mundurach, świeżo upieczonym maturzystom, uczniom szkół średnich oraz... osobom prawie 60-letnim (to już raczej nie "wiek średni"). Dla jednego to zabawa, dla drugiego praktyczna nauka różnych rzeczy, dla trzeciego "reset" - dla wszystkich sposób na realne bycie razem, w grupie, zamiast zamykania się w wirtualnym świecie komputerów i smartfonów. Pozdrawiam wszystkich.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. KUMA #1915711 | 178.43.*.* 24 sty 2016 19:11

   A ,,GMINNY,, od kilku lat obiecuje wcześniejsze powiadomienia okolicznych.........i co? i nic.....znowu dowiadujemy się po fakcie. ,,GMINNY,, popraw się!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #1915583 | 81.15.*.* 24 sty 2016 16:19

   I wszystko jasne. Grupka ludzi dotkniętych "syndromem wieku średniego" bawi się w wojnę i nie chce, żeby gapie w tej zabawie przeszkadzali. Jeśli tak, to po co informacja o "zabawie" znalazła się na stronie Górowa? Przyklejcie ją sobie na tablicy informacyjnej sołtysa w Toprzynach razem z tymi zdjęciami. Zabawa "ołowianych żołnierzyków".

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages