Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Gimnazjaliści z Górowa Iławeckiego z wizytą w Finlandii

2016-02-24 12:11:18 (ost. akt: 2016-02-24 12:18:19)

Autor zdjęcia: Paweł Pieniak

Tuż po zakończeniu ferii zimowych, 7 lutego 2016r o bardzo wczesnej porze wyruszyliśmy razem z naszymi opiekunami – K. Jakubowską i P. Pieniakiem do Tampere, miasta leżącego w Finlandii. To już drugie spotkanie szkół biorących udział w programie Erasmus+.

Lot z przesiadką w Helsinkach trwał bardzo krótko. Na lotnisku czekały na nas rodziny fińskie, u których spędziliśmy kolejny tydzień. Spodziewaliśmy się skandynawskich mrozów, jednak aura okazała się dość łaskawa, witając na deszczem. Poczuliśmy się jak w Polsce.

Pierwszego dnia nasi gospodarze oprowadzili nas po szkole. Mieliśmy również spotkanie z nauczycielem języka angielskiego, który okazał się rodowitym Brytyjczykiem.

W zabawny sposób opowiedział nam o zwyczajach fińskich, ciekawie scharakteryzował również samych Finów.

Podczas kolejnych dni pracowaliśmy w międzynarodowych grupach, podczas których porównywaliśmy zużycie energii w poszczególnych krajach; dyskutowaliśmy o sposobach zmniejszania zużycia energii.

Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ w każdym z uczestniczących w projekcie państw sytuacja ta wygląda inaczej.

Oprócz tego, każda grupa tym razem narodowa przedstawiała swój pomysł stworzenia przedsiębiorstwa, oferującego produkt lub usługę, których podstawą byłyby materiały pochodzące z recyklingu.

Nasi koledzy z Niemiec zaproponowali pomoc starszym ludziom w zagospodarowaniu ogródków, a Hiszpanie chcą produkować owoce w pojemnikach pochodzących z recyklingu.

Jednym z ważniejszych elementów był wizyta w Proakademii, gdzie podczas pracy ze studentami mogliśmy dowiedzieć się więcej o tworzeniu własnego biznesu.

Czas wolny spędzaliśmy w towarzystwie naszych fińskich przyjaciół, zwiedzając miasto. Oczywiście nie obyło się bez fińskiej sauny!

Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Przywieźliśmy mnóstwo ciekawych wspomnień, nowe doświadczenia i energię, którą z pewnością spożytkujemy na przygotowania do kolejnej wizyty – tym razem w Hiszpanii.

Uczestnicy wizyty w Tampere

- Ten wyjazd bez wątpienia poza walorem turystycznym miał jeszcze jeden: intensywną naukę języka angielskiego, bez którego nie sposób było poradzić sobie z zadaniami projektowymi. Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze – mówi Katarzyna Jakubowska, opiekunka uczniów, nauczycielka języka angielskiego.

- Dla nauczycieli to również ważne doświadczenie. Gdy młodzież pracowała w grupach, nauczyciele dzielili się doświadczeniami związanymi z metodami pracy pedagogicznej. Dzięki temu zyskaliśmy świeższe spojrzenie na proces nauczania, to, jak sądzę, przyda się również w codziennej pracy – dodaje Paweł Pieniak, opiekun, nauczyciel matematyki w górowskim gimnazjum.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: pieniakp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages