środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Uczniowie biorą udział w projekcie Kancelarii Sejmu

2016-04-14 17:51:39 (ost. akt: 2016-04-14 19:44:24)

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt Kancelarii Sejmu, który od ponad 20 lat kształtuje postawy obywatelskie, szerzy wśród młodzieży zasady funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat również aktywizuje młodzież do działania w ich lokalnym środowisku.

Każdego roku ogłaszany jest konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w którym nagrodą jest uczestnictwo na posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, czyli w Międzynarodowy Dzień Dziecka.

W tym roku odbywa się już XXII edycja SDiM, którego temat brzmi: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Ma on na celu podtrzymanie oraz rozpowszechnienie tradycji narodowej poprzez popularyzowanie wiedzy o miejscu pamięci mającym znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości narodowej i lokalnej. 230 zespołów, czyli 460 posłów, którzy zostaną najwyżej ocenieni, zajmą 1 czerwca miejsca w ławach poselskich.

To właśnie w tym projekcie udział biorą Katarzyna Oleksik oraz Mariusz Szerszeniewski z ZSP nr 2 w Bartoszycach. Miejsce pamięci, które wybrali do swojego zadania, to dom w Górowie Iławeckim, w którym w 1807 roku nocował Napoleon Bonaparte.

Przeprowadzili oni badanie, które miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy ludzie wiedzą o tym miejscu, czy wiedzą, z jakimi wydarzeniami jest związane, czy ich zdaniem ma ono znaczenie dla lokalnej i narodowej tożsamości?

Uczniowie przeprowadzili ankiety, z których wynika, że 82 % badanych wie o tym miejscu pamięci, ale tylko 29 % jest świadomych, z jakimi wydarzeniami ma ono związek.

Po analizie wyników ucznowie uznali, że konieczne jest podniesienie wiedzy lokalnej społeczności na temat takich historycznych miejsc w naszej okolicy. Stworzyli ulotkę, która zawiera szczegółowe informacje o tym fakcie. Dzięki uzyskaniu patronatu miasta Górowo Iławeckie, ratusz wydrukuje je w nakładzie 1000 sztuk. Ulotki będą rozdane m.in. w szkołach w Górowie i Ośrodku Kultury.

Dzięki takim działaniom możliwe staje się uświadamianie lokalnej społeczności, jak piękną i bogatą historię ma miejsce, w którym zamieszkują, a młodzież może z pasją i zaangażowaniem działać na rzecz miasta dzięki jego pomocy.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w tym miejscu.

Wyniki ankiety
Temat: Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości
Liczba ankietowanych: 101 osób

1. Czy mieszkasz na terenie miasto Górowo Iławeckie?
TAK NIE
(69 %) (31 %)

2. Czy wiesz, że w Górowie Ił. w 1807 roku przebywał Napoleon Bonaparte?
TAK NIE
(82 %) (18 %)

3. Jeżeli tak, to wiesz dokładnie, w którym miejscu?
TAK NIE
(62 %) (38 %)

4. Czy wiesz, w związku z jakimi wydarzeniami miało to miejsce?
TAK NIE
(29 %) (71 %)

5. Czy uważasz, że miejsce to może stać się atrakcją turystyczną Górowa?
TAK NIE
(70 %) (30 %)

6. Czy według Ciebie, to miejsce jest wystarczająco zadbane i promowane przez miasto?
TAK NIE
(28 %) (72 %)


Opis miejsca
W Górowie Iławeckim za południową ścianą placu ratuszowego znajduje się dzisiejsza plebania przy kościele grekokatolickim, w której z 17 na 18 lutego 1807 roku przebywał Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów, wybitny dowódca, który nieodwracalnie wpłynął na dzieje Europy.

Napoleon wraz ze swoją armią podczas bitew prowadzonych w okolicy pojawił się w Górowie 5 lutego. Prowadził on pościg za Rosjanami, którzy wycofali się z pola bitwy w podolsztyńskim Jonkowie uciekając na północ. Rosjanie przez krótki czas obozowali w mieście, następnie w podgórowskim Dwórznie doszło do krwawej potyczki, w której obie strony straciły ponad 1500 ludzi. Zdarzenie to upamiętnia coroczna inscenizacja bitwy w tamtym miejscu.

Sam Napoleon Bonaparte nocował w miejscowej plebanii z 17 na 18 lutego 1807 roku. Prawdopodobnie wybrał to miejsce, gdyż w tamtych czasach plebanie były miejscami reprezentacyjnymi i był to jeden z nowocześniejszych budynków w mieście.

Dziś na tym samym budynku w centrum Górowa Ił. znajduje się tablica upamiętniająca tamto wydarzenie z napisem „W TYM DOMU W DNIACH 17-18 II 1807 PRZEBYWAŁ NAPOLEON BONAPARTE CESARZ FRANCUZÓW” w języku polskim i francuskim.

Po 1945 roku w budynku mieściło się przedszkole, a potem szkoła zawodowa. Teraz znowu jest tam plebania, tyle że nie ewangelicka, a greckokatolicka. Na pierwszym kilometrze drogi wojewódzkiej nr 511 na odcinku Górowo Ił – Lidzbark Warmiński zlokalizowana jest również ławeczka Napoleona, na której siedział on sam podczas pobytu w mieście.


Mariusz SzerszeniewskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages