Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Wyjątkowa ikona: "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy"

2016-04-24 20:00:00 (ost. akt: 2016-04-24 19:51:40)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Chrześcijanie wyznania greckokatolickiego oraz prawosławnego obchodzą dziś (24 kwietnia) Niedzielę Palmową. W Górowie Iławeckim dodatkowo można podziwiać ikonę autorstwa Jerzego Nowosielskiego pokazującą wjazd Chrystusa do Jerozolimy.

Parafianie greckokatolickiej wspólnoty w Górowie Iławeckim mogą poszczycić się bardzo cenną ikoną upamiętniającą wjazd Chrystusa do Jerozolimy autorstwa światowej sławy malarza - Jerzego Nowosielskiego.

Przedstawienie, ze względu na szczególną rangę w bizantyjskim kalendarzu liturgicznym, stanowi część ikonostasu i znajduje się w rzędzie ikon świątecznych, tzw. „praznyky”.

Jerzy Nowosielski malował ikony w swojej krakowskiej pracowni. „Praznyki” pojawiły się w 1983 r., a dla Górowa zostały wydane w 1984 r.

Omawiane święto należy do najstarszych, a pierwsze wzmianki pochodzą z III w. W IV stuleciu w Jerozolimie, wierni chcąc upamiętnić wjazd Chrystusa do Jerozolimy, zaraz po liturgii udawali się na Górę Oliwną. Następnie z uroczystą procesją podążali w kierunku Jerozolimy. W rękach trzymali gałązki palmowe lub oliwne i śpiewali hymny oraz psalmy.

Biskup, jak niegdyś Chrystus, jechał na osiołku. Gałązki palmowe nadały nazwę uroczystości. W ukraińskiej tradycji przyjęła się nazwa Werbna Nedila lub Kwitna Nedila.

Na górowskiej ikonie Jerzego Nowosielskiego przedstawienie jest ukazane w bardzo tradycyjny sposób.

Centralną postacią sceny jest Chrystus, siedzący na osiołku z nogami po jednej stronie, co nawiązuje do tronu. Osiołek głęboko pochyla głowę. To zwierzę symbolizuje pokój i pokorę Królestwa, które nadchodzi. Bywa też interpretowany jako naród pogański.

Według Św. Jana Chryzostoma, osiołek to Kościół i lud, który był nieczysty póki nie dosiadł go Chrystus.

Ukazany z nimbem krzyżowym, odziany w chiton i himation, zdążą na swoją ostatnią Paschę, a za nim w białych szatach, bez nimbów - grupa apostołów.

Po przeciwnej stronie w bramie, stoją mieszkańcy Jerozolimy. Naprzeciw Chrystusa wybiegają dzieci, które ścielą przed Nim swoje tuniki.

W tle widnieje motyw Góry Oliwnej, której zbocze opada w kierunku Jerozolimy. Dwa wierzchołki góry są interpretowane jako podwójna natura Chrystusa – boska i ludzka.

Pomimo tego, że dzień wjazdu do Jerozolimy otwiera czas męki i śmierci, jest świętowany jako dzień triumfu, gdyż zwiastuje Zstąpienie do Otchłani oraz wyzwolenie całej ludzkości.
Roksana Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Ukrainki

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #1981849 | 91.94.*.* 25 kwi 2016 17:42

    Dziękuję za opis ikony. W życiu bym się nie domyślił co przedstawia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages