Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Peregrynacja symboli ŚDM w Górowie Iławeckim i gminie

2016-05-16 08:50:18 (ost. akt: 2016-05-16 08:53:14)

Autor zdjęcia: BT

W dniach 15-19 maja krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży nawiedzą parafie Greckokatolickiej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej.

We wtorek 17 maja symbole zagoszczą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim. Będzie to wielkie duchowe wydarzenie nie tylko dla parafialnej wspólnoty, lecz także dla mieszkańców całego miasta. I gminy.

Plan nawiedzenia
17.05.2016 (wtorek)

8.00 – powitanie symboli w cerkwi greckokatolickiej i Liturgia święta w intencji parafian

9.30 – Środowiskowy Dom Samopomocy „Barka”

10.30 – cerkiew prawosławna

11.00 – Zespół Szkół (polskie liceum)

12.00 – Gimnazjum nr 1

13.00 – Zespół Szkół w Kandytach

14.30 – kościół rzymskokatolicki

17.00 – cerkiew greckokatolicka i Akatyst do Bogurodzicy

18.30 – Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny

19.30 – Zespół Szkół z ukraińskim językiem nauczania (czuwanie do ok. godz. 22.00)

18.05.2016 (środa)
8.05
– poranne modlitwy i pożegnanie symboli w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania

8.30 – Szkoła Podstawowa

9.30 – pożegnanie symboli


Począwszy od Niedzieli Palmowej 2014 roku, kiedy na Placu Św. Piotra w Rzymie symbole ŚDM, Krzyż i ikona matki Bożej Salus Populi Romani młodzież z Brazylii przekazała młodym Polakom – rozpoczęła się peregrynacja symboli ŚDM po naszym kraju. Ostatnio były u nas w roku 2010, z okazji 25-lecia ŚDM i w ciągu dwóch miesięcy odwiedziły wówczas 39 diecezji.

Peregrynacja symboli ŚDM jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju - gospodarza do Światowych Dni Młodzieży. Symbole pielgrzymują od diecezji do diecezji, od miasta do miasta; odwiedzają kościoły i więzienia, szkoły i szpitale. Młodzi i starsi na własnych ramionach noszą Krzyż i ikonę po ulicach, adorują je na placach i z wielką czcią całują, niczym relikwie.

W poniedziałek 14 kwietnia 2014 roku, prosto z Rzymu, symbole przyjechały do Polski. Przywieźli je przedstawiciele młodych z całego kraju, a wśród nich najliczniejsza delegacja z diecezji poznańskiej, która jako pierwsza gościła symbole ŚDM. Po odwiedzeniu diecezji poznańskiej, kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej, Krzyż i Ikona peregrynują po krajach naszych sąsiadów. Od 29 czerwca 2014 roku odwiedziły kolejno Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy.

Do Polski symbole wróciły 14 grudnia 2014 roku i pozostaną już u nas do Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja po diecezjach zakończy się w diecezji krakowskiej. Krzyż i ikona Matki Bożej obecne będą podczas wszystkich wydarzeń centralnych, a następnie powędrują dalej, do innych miejsc, a w końcu trafią do kraju, który gościć będzie kolejne Światowe Dni Młodzieży. I tak – miejmy nadzieję – pozostanie na zawsze.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages