środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Światowy Dzień Wyszywanki

2016-05-20 06:49:42 (ost. akt: 2016-05-20 07:49:53)

Autor zdjęcia: BT

W Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim obchodzono Dzień Wyszywanki. To dzień łączący światową społeczność ukraińską w bardzo prosty sposób. Tego dnia Ukraińcy idą do szkoły, na uczelnię, do pracy, na spacer w tradycyjnych, wyszywanych bluzkach i koszulach.

Dzień wyszywanki - trzeci czwartek maja, jest dniem szczególnym, jednak nie powiązanym z żadnym religijnym czy państwowym świętem. Tego dnia zwolennicy inicjatywy po prostu, zwyczajnie idą w wyszywanych koszulach i bluzkach do pracy, na spacer, do kawiarni itd.

Inicjatywę zapoczątkowali w 2007 roku studenci z uniwersytetu w Czerniowcach na Ukrainie. Dokładniej, był to apel Lesi Woroniuk, studentki wydziału historii, politologii i stosunków międzynarodowych, która zaproponowała ubranie się w wyszywane koszule i bluzki w określonym dniu.

Zainteresowanie akcją było tak duże, że szybko rozprzestrzeniła się ona po całym kraju, a także i ukraińskiej diasporze, znajdując licznych naśladowców, nie tylko zresztą wśród samych Ukraińców.

Czwartek 19 maja był także dniem wyszywanki w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Przebrali się wszyscy – uczniowie i nauczyciele, łącząc się w ten sposób z całą światową społecznością ukraińską.

W sobotę 21 maja br. ulicami Warszawy przejdzie "Parada Wyszywanek". W ten sposób Ukraińcy mieszkający w stolicy będą obchodzić Dzień Wyszywanki i zachęcać Polaków do poznania swojej kultury i folkloru.

Pomimo tego, że każdego roku coraz więcej Ukraińców przyjeżdża do naszego kraju to kultura i tradycje naszych wschodnich sąsiadów nie są w Polsce zbyt znane.

Większość z nas ma nawet problem z odróżnieniem języka ukraińskiego od rosyjskiego czy białoruskiego.

- Wyszywanka to tradycyjna ukraińska koszula z wesołymi kolorowymi haftami. Jej wygląd jest charakterystyczny dla różnych regionów kraju. Dzień Wyszywanki to międzynarodowe radosne święto, które obchodzą Ukraińcy w ojczyźnie jak i na całym świecie. - wyjaśnia Natalia Panchenko z Euromaidanu Warszawa.

Bohdan TchórzCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przyjaźń ukraińsko - polska #1996772 | 83.24.*.* 20 maj 2016 16:04

  Piękna sprawa :) . I jeszcze ta "Parada Wyszywanek" w Warszawie… Super. Osobiście też jestem sympatykiem kultury ukraińskiej, Ukraińców i dlatego właśnie, że ich lubię, mam problem ze zrozumieniem głosowania ukraińskiego jury podczas Eurowizji wobec piosenki M. Szpaka. Nie, nie, nie będę biadolić, rozdzierać szat, psioczyć na…. czy coś w tym stylu. Chciałabym tylko zrozumieć, jak to jest z tą przyjaźnią polsko – ukraińską. To, co strona polska robi dla Ukrainy jest powszechnie znane, dlatego oczekiwałam od Kijowa jakiegoś gestu przychylności - ze względu na walory artystyczne utworu czy też na mające w tym konkursie znaczenie położenie geopolityczne ( sąsiedztwo) oraz wzajemne stosunki ( publicznie deklarowana przyjaźń ). Nic nie zadziałało. 0 pkt. Może i ta piosenka nie jest najwyższych lotów, ale na kilka pkt. na pewno zasługuje, o czym choćby świadczyło 8 pkt. od ukraińskich widzów ( a ponad 200 od konkursowej publiczności ). Eurowizja co prawda to nie jakiś polityczny szczyt, ale jednak wydarzenie o skali międzynarodowej i takie nieformalne gesty mają swoje znaczenie. Tak więc może ktoś zechce wyjaśnić skołowanej głowie, jak to jest w tym konkretnym przypadku z tą ukraińsko - polską przyjaźnią? ( przepraszam, że pytam o to w tym miejscu, ale kluje mnie to pytanie jak jakaś zadra).

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages