Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Krzyż papieski dla Bohdana Tchórza z miesięcznika "Błahowist” i współpracownika "Gońca Bartoszyckiego"

2016-06-02 16:00:00 (ost. akt: 2016-06-03 16:53:47)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne Bohdana Tchórza

Podniosła uroczystość, podsumowująca ćwierćwiecze istnienia miesięcznika Kościoła Greckokatolickiego w Polsce miała miejsce 1 czerwca, w Ośrodku Konferencyjnym EMAUS w Turnie. Uhonorowany tam został Bohdan Tchórz, współpracownik redakcji "Gońca Bartoszyckiego"

Podczas odbywających się w Turnie koło Radomia corocznych rekolekcji duchowieństwa greckokatolickiego Metropolii Przemysko-Warszawskiej sekretarz redakcji miesięcznika „Błahowist”, Bohdan Tchórz, został odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice* oraz stosownym dyplomem.

Rekolekcje prowadził biskup Dionizjusz Lachowicz – Apostolski Wizytator dla Grekokatolików Włoch i Hiszpanii. Prócz niego w rekolekcjach brali również udział: Jego Ekscelencja Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski oraz Jego Ekscelencja Biskup Włodzimierz Juszczak, Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej.

Miesięcznik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce „Błahowist” założony został w 1990 r., natomiast jego pierwszy numer ukazał się w styczniu 1991 r.

Inicjatorem powstania pisma był proboszcz parafii greckokatolickiej w Górowie Iławeckim ks. Julian Gbur (późniejszy ordynariusz stryjskiej diecezji – Ukraina).

Trzon redakcji stanowili wtedy: ks. Bogdan Pańczak, Dariusz Hawrylec, Lubomira Tchórz oraz Bohdan Tchórz.

Pismo istnieje do dzisiaj (redagowane w Górowie Iław.) informując wiernych o najważniejszych wydarzeniach z życia Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, na Ukrainie oraz diasporze. Drukuje także wiele materiałów o charakterze popularnonaukowym, teologicznym, historycznym itd.

Każdego roku ukazuje się także almanach „Kalendarz Błahowista”, w którym zamieszczane są obszerniejsze publikacje. Swoją pracę redaktorzy i współpracownicy wykonują na zasadach wolontariatu.

W słowie do zgromadzonych w kaplicy Ośrodka Konferencyjnego EMAUS Ekscelencja Arcybiskup Eugeniusz Popowicz podkreślił zaangażowanie redaktorów w ponad 25-letnią pracę, rzetelność podawanych informacji oraz integracyjną rolę pisma w życiu wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Życzył im dalszych lat owocnej pracy.

--------------------------------------------
*Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) jest jednym z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Może go otrzymać osoba świecka. Został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany jest przez Papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego

opr. andCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jerzy #2007368 | 79.185.*.* 8 cze 2016 20:41

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Taka zawiść w stosunku do osoby Bohdana Tchórza , która tyle pracy społecznej wykonała wstydźcie się, ale wy wstydu nie macie. Nie dorośliście Panu Bohdanowi do pięt. Jeszcze raz Panie Bohdanie GRATULUJĘ.

 2. Jerzy #2004126 | 83.6.*.* 3 cze 2016 17:13

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Szczególne gratulacje dla Bohdana Tchórza. Tak trzymaj.

 3. :) #2003561 | 83.9.*.* 2 cze 2016 18:39

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Szczere gratulacje! Szczęść Boże w dalszej pracy :).

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages