Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Co o śmieciach każdy wiedzieć powinien?

2016-08-02 06:39:19 (ost. akt: 2016-08-05 20:35:38)

Autor zdjęcia: ZGOK Olsztyn

Wiedzę o śmieciach i gospodarowaniu nimi zgłębiali radni i sołtysi gminy Górowo Iławeckie. Na spotkanie informacyjno-edukacyjne z przedstawicielami Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie przybyło około 40 osób.

Gminom przyjdzie się zmierzyć z poważnym wyzwaniem. Do 2020 roku muszą się wykazać odzyskiem surowców wtórnych na poziomie 50%. Dzisiaj obowiązujący wskaźnik to 18% odzysku materiałów nadających się do recyklingu.

Gmina wiejska Górowo Iławeckie już w ubiegłym roku wykazała się selektywną zbiórką odpadów na poziomie 23%. Ale czy można spać spokojnie, gdy na realizację dwukrotnie większego wskaźnika odzysku zostało tylko 4 lata?

Dla tych gmin, które nie uporają się z tym zadaniem, przewidziane są dotkliwe kary finansowe. Zapewne odczuwalne będą też dla mieszkańców. Lepiej dmuchać na zimne i edukować tych, którzy mają możliwość edukowania innych mieszkańców.

Należą do nich radni, sołtysi, nauczyciele, liderzy organizacji pozarządowych.
Na propozycję ZGOK Olsztyn przeprowadzenia spotkania z radnymi i sołtysami szybko zareagowała wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj.

Na spotkanie 28 lipca przybyło około 40 osób. Prowadziła je Ewa Domaradzka-Ziarek.

Podczas spotkania mówiono o polityce Unii Europejskiej dotyczącej gospodarki odpadami i nowych zasadach obowiązujących w Polsce od 1 stycznia 2016 roku. Gmina Górowo Iławeckie należy do Centralnego Regionu Gospodarki Odpadami Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest jednym z 37 udziałowców spółki ZGOK Olsztyn. Uczestnicy spotkania poznali historię powstania obecnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w tej części województwa, dowiedzieli się, co różni go od innych regionów.

Mowa była oczywiście o tym, jak w realizacji zadań nałożonych na gminy w gospodarowaniu odpadami komunalnymi ważna jest świadomość ekologiczna mieszkańców i aktywne ich włączanie się w selektywną zbiórkę odpadów. Bez tego niemożliwe będzie osiągnięcie wymagane poziomów odzysku surowców wtórnych w założonym terminie.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film „Nowe porządki w odpadach na Warmii Mazurach”, wysłuchali prelekcji na temat prawidłowej segregacji odpadów, co ma przemożny wpływ na recykling realizowany przez wyspecjalizowane firmy, otrzymali też odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali całą wiedzę o gospodarowaniu odpadami w pigułce - w postaci publikacji informacyjno-edukacyjnej pt. „Co o śmieciach każdy wiedzieć powinien”.

ZGOK OlsztynCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rozbawiony #2038406 | 83.6.*.* 2 sie 2016 11:01

    " radni, sołtysi, nauczyciele - liderzy organizacji pozarządowych"- to chyba żart. Tak powinno być, jednak w tej gminie sołtysi a na pewno ich część jest traktowana i ma mniej dogadania niż cieć w komunistycznych czasach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages