Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Uczcili Święto Niepodległości

2016-11-11 07:49:23 (ost. akt: 2016-11-11 07:53:11)

Autor zdjęcia: BT

W bieżącym roku obchodzimy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym w ciągu roku. Z tej okazji w szkołach oraz górowskiej "Barce" zorganizowano uroczyste apele.

Polska utraciła niepodległość 1795 roku, gdy trzy ówczesne mocarstwa: Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy, bowiem tego dnia, po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, zakończyła się I wojna światowa. Tego też dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Święto odzyskania niepodległości, które obecnie obchodzimy 11 listopada każdego roku, zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r.

Z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości, w czwartek 10 listopada, szkoły w Górowie Iławeckim zorganizowały okolicznościowe apele, w czasie których uczniowie przypomnieli historię święta, recytowali poezję okolicznościową oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Podobny apel także, razem ze swoimi podopiecznymi, zorganizowali pracownicy górowskiej „Barki”.

Bohdan TchórzCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages