Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Uczniowie słuchali opowieści sybiraka

2016-12-08 18:37:41 (ost. akt: 2016-12-08 18:42:40)

Autor zdjęcia: Paweł Pieniak

Na lekcji języka polskiego odwiedził nas pan Stanisław Wasilewski. Opowiedział swoją historię o pobycie na Syberii. Gość przyniósł ze sobą wiele pamiątek takich jak zdjęcia, dokumenty repatriacyjne, odznaki a nawet ubranko, w którym go ochrzczono.

Pan Stanisław szczegółowo przedstawił wydarzenia będące jego udziałem, począwszy od wywiezienia a na powrocie do Polski skończywszy. Były to dla niego ciężkie i bardzo emocjonujące wspomnienia; pamiętał również o historiach swoich kolegów, którzy próbowali uciec na różne zabawne sposoby.

To spotkanie było to dla nas ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy posłuchać historii osoby, która naprawdę to przeżyła, a nie tylko sugerować się lekturami, opowiadaniami i domysłami.

Cała klasa słuchała z zafascynowaniem opowiadań pana Stanisława. Nie zabrakło również pytań, na które z chęcią opowiadał, nawiązując tym samym do innych wydarzeń. Większość opowiedzianych zdarzeń, które nam przekazał, to historie, które poznał dzięki opowieściom rodziców, ponieważ w czasie rozpoczęcia wywózki na Syberię miał tylko roczek.

Przedstawione przez naszego gościa historie bardzo nas wciągnęły i chcieliśmy poznać więcej szczegółów. Jednym z ciekawszych wydarzeń wydała się opowieść o dowódcy rosyjskim, który przyjeżdżał na polowania i zostawiał konia pod opieką jego matki i ten sam rosyjski dowódca trafił do ich domu w czasie przygotowywania się rodziny do wyjazdu na Syberię.

Dzięki niemu matka pana Stanisława zabrała głowicę maszyny do szycia, co było zabronione. Ta maszyna stała się później źródłem dochodów rodziny. Możemy się zastanawiać czy dowódca zamierzał trafić do ich domu, czy był to tylko przypadek?

Mimo tych doświadczeń pan Stanisław okazał się pogodnym człowiekiem, któremu uśmiech nie znika z twarzy. Jego odwiedziny zapadną nam w pamięci, bo dzięki niemu dużo się dowiedzieliśmy.

Na zakończenie wręczyliśmy Panu Stanisławowi przygotowany wcześniej list dziękczynny, pod którym podpisali się wszyscy uczestniczący w tej lekcji uczniowie.

Klaudia Drożewska i Paulina Jaroczyńska Klasa III B



Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: pieniakp

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Look #2130955 | 81.15.*.* 8 gru 2016 22:36

  Przecież ten facet jest nawiedzony. Ma 60 lat i byl na syberii absurd jakich w Polsce nie brakuje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. czytelnik2 #2130695 | 195.136.*.* 8 gru 2016 19:37

   Skoro miał roczek to skąd pamięta co tam się działo? XD

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ???? #2130684 | 195.136.*.* 8 gru 2016 19:29

    A ten Pan ile ma lat ??

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages