Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

W Górowie Iławeckim bezpłatnie sprawdzisz ustawienie świateł w aucie

2016-12-09 08:18:44 (ost. akt: 2016-12-09 08:41:56)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

"Twoje światła - twoje bezpieczeństwo” – pod takim hasłem w całej Polsce policjanci ruchu drogowego zwracają uwagę na to, jak ważne jest oświetlenie pojazdu. W sobotę 10 grudnia taka akcja zostanie przeprowadzona w Górowie Iławeckim.

Jesienią i zimą światła aut i małe światełka pieszych - odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Niesprzyjająca kierowcom i pieszym aura - deszcze, opady śniegu, mgły i bardzo szybko zapadający zmrok ograniczają widoczność.

W takich warunkach niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie pojazdu. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania determinuje ich stan techniczny oraz właściwe ustawienie ich wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia a także natężenie emitowanego światła.

Każda usterka może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo przeciwnie - niesprawnymi światłami można wręcz "oślepić” nadjeżdżających z przeciwka.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz ze wszystkimi komendami wojewódzkimi policji przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, operatora komunikatora Yanosik oraz blisko dwustu stacji diagnostycznych na terenie całego kraju rozpoczęło kampanię pod hasłem "Twoje światła- twoje bezpieczeństwo”.

Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie zasady "widzieć i być widocznym” oraz zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno- zimowym zagrożenia, które niesie za sobą niesprawne lub nieprawidłowe oświetlenie pojazdu.

Podczas kampanii na wybranych stacjach diagnostycznych kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej kontroli i regulacji oświetlenia pojazdu.

10 i 17 grudnia - w dwie kolejne soboty - diagności sprawdzą i wyregulują oświetlenie. W naszym powiecie jest jedna taka stacja. To stacja diagnostyczna przy ul. Kościuszki 17 w Górowie Iławeckim.

Czy trzeba jechać akurat do Górowa Iławeckiego? Nie. Światła można także bezpłatnie wyregulować w Biskupcu (ul. Przemysłowa 4), w Barczewie (ul. Rzemieślnicza 1), w Elblągu (ul. Ogólna 1 e), Mikołajkach (ul. Tałcka 2), Nidzicy (ul. Wyborska 10), Jegłowniku (ul. Szkolna 15).

Regulacji świateł można dokonać też w każdej innej stacji diagnostycznej za stosowną opłatą.

Policjanci drogówki aktywnie włączą się w działania "Twoje światła - twoje bezpieczeństwo”. Przez najbliższe tygodnie funkcjonariusze będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów.

Warto przypomnieć kierowcom, że w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia znaleźć można wszystkie dane techniczne dotyczące oświetlenia pojazdów.

Policjanci będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

mat. KWP Olsztyn, opr. and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. drogówka #2131512 | 94.254.*.* 9 gru 2016 18:01

  Bartoszycka drogówka potrafi tylko "patrolować" nasze ulice na leżąco...chyba leżaki mają w radiowozach hehe

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. popierający #2131510 | 94.254.*.* 9 gru 2016 17:59

   Gratuluję pomysłu! To co się widzi a raczej nie (przez źle ustawione światła) to tragedia!!! A jak jeszcze co niektórzy dokładają do tego przeciwmgielne to ręce opadają...oczywiście przy normalnej przejrzystości powietrza! W Łodzi była fajna akcja drogówki. Razem z urządzeniem do sprawdzania ustawień świateł na drodze i jak coś nie tak do dowodzik do wora! Brawo!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Bożena #2131461 | 83.24.*.* 9 gru 2016 16:46

   Mi osobiście na górowskiej stacji źle ustawili światła i wzięli za to pieniądze. Może już się nauczyli.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Andrzej Markowski #2131443 | 195.136.*.* 9 gru 2016 16:16

    Duże słowa uznania za akcję dla górowskich właścicieli stacji diagnostycznej. Osobiście byłem w sobotę 3 grudnia i ustawiono mi światła. Byłem przekonany, że będę stał długi czas w kolejce i mocno się zdziwiłem, iż na stacji nie zastałem żadnego innego kierowcy. A przecież sa o tej inicjatywie dowiedziałem się z internetu. Za darmo Pan Krzysztof szybko ustawił mi światła (chociaż byłem przekonany, że są ok) i zadowolony pojechałem do domu. Jeszcze raz dziękuję Właścicielom za stworzenie takiej możliwości. Polecam wszystkim innym kierowcom.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. pio #2131319 | 81.15.*.* 9 gru 2016 13:29

    W bartoszycach ustawisz światła za darmo na stacji w której robisz przeglądy techniczne

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (17)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages