Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

W Górowie Iławeckim poświęcili nowy budynek Nadleśnictwa

2016-12-29 08:32:29 (ost. akt: 2016-12-29 08:37:56)

Autor zdjęcia: BT

Na koniec 2016 roku Górowo Iławeckie może poszczycić się kolejną zrealizowaną inwestycją budowlaną. Jest nią oddana do użytku w środę 28 grudnia nowa siedziba (budynek) Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.

Przybyłych na dziedziniec w środowe południe przed nowym gmachem gości oraz pracowników, w jesienno-zimowej atmosferze, powitał gospodarz, nadleśniczy Ryszard Ziemblicki.

Na wspaniale przygotowanej i sprawnie przeprowadzonej uroczystości pojawiło się wielu dostojnych gości, nie bacząc na to, iż czas świąteczny, i pogoda niezbyt sprzyjająca.

W otwarciu biurowca udział wzięli między innymi: z-ca dyrektora ds. gospodarki leśnej w RDLP Olsztyn Małgorzata Błyskun, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Innowacji RDLP Sławomir Skowron, St. Specjalista w Wydziale Rozwoju i Innowacji RDLP Tomasz Chrzczanowicz, burmistrz miasta Górowo Iławeckie Jacek Kostka, wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj, przedstawiciele marszałka województwa, starostwa, ościennych samorządów, a także reprezentanci służb mundurowych, sąsiedzkich nadleśnictw, szkół oraz innych instytucji współpracujących z górowskim Nadleśnictwem.

Uroczystego przecięcia wstęgi, a w tym przypadku przerąbania siekierkami kunsztownie splecionego ze świerkowych gałązek sznura, dokonali przedstawiciele RDLP, zaproszonych gości i gospodarz obiektu. Przed wejściem na teren budynku poświęcili go dwaj górowscy proboszczowie: ks. kan. Józef Gawrylczyk i ks. mitrat Jan Łajkosz.

Wchodzących do wnętrza witał Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Lidzbark, który później zaprezentował się jeszcze w koncercie kolęd i melodii świątecznych, wykonanych po mistrzowsku, doskonale podkreślających rangę uroczystości i szczególny okres roku.

W słowie do zgromadzonych nadleśniczy Ryszard Ziemblicki wspomniał o historii instytucji, jej osiągnięciach, a także dniu powszednim. Były też wspomnienia z przeszłości dawnych pracowników.


Historia
W 1945 roku z lasów stanowiących po części własność państwa, po części przejętych od junkrów pruskich utworzono Nadleśnictwo Iławka, które w 1962 zmieniło nazwę na Nadleśnictwo Górowo Iławeckie. W latach 1946-53 gospodarka leśna prowadzona była w oparciu o przybliżoną tabelę klas wieku.

Pierwszy plan prowizorycznego urządzania lasu powstał w 1954 roku i obowiązywał do czasu powstania operatu definitywnego urządzania lasu sporządzonego w roku 1967.

Powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła wówczas 11.9 tys. ha. Po przeprowadzonych reorganizacjach podziału administracyjnego w kolejnych latach stopniowo wzrastała aż do stanu obecnego - 21.2 tys ha.


Bohdan TchórzCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. King #2146152 | 217.99.*.* 30 gru 2016 13:56

  Szpitale budujta a nie............

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hoc #2145498 | 94.254.*.* 29 gru 2016 17:59

   Lasy Państwowe to jak widać po górowskim (małomiasteczkowym ale jakze okazałym)obiekcie baaardzo bogata instytucja,wielgachny biurowiec w Olsztynie ,wiele imprez sponsorowanych z kasy państa ,świadczy o ogólnym rozpasaniu i marnotrawstwie naszych podatków,uważam, ze poprzednia siedziba jak na górowskie warunki była wystarczająca,ale zachciało się pałacu ,a forsa na to jest ,to i masz narodzie bidny kolejny gmach,ale b ważny wszak ,aż dwóch krwiopijców w sukienkach za nasza kase machało miotłą namoczona w wiadrze

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages