Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Solista z Górowa Iławeckiego zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

2017-01-18 08:03:16 (ost. akt: 2017-01-18 08:05:59)

Autor zdjęcia: BT

Koncert galowy w niedzielę 15 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce zakończył XXIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Jedno z dwóch pierwszych miejsc zajął Szymon Sobczak z Górowa Iławeckiego, uczeń VI klasy SP nr 2.

W Festiwalu Kolęd i Pastorałek co roku bierze udział ok. 20 tys. osób. Jest on realizowany społecznie przez wolontariuszy, a udział w nim jest dla wykonawców i słuchaczy bezpłatny.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1994 r. Festiwal ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Mogą w nim wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja polskich kolęd i pastorałek. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki. Festiwal, jak każdego roku, gościł artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi.

W kategorii soliści – dzieci dwa pierwsze miejsca zajęli:
— Szymon Sobczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Górowie Iławeckim (nagroda 1500 zł ufundowana przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi księdza Józefa Handerka i nagroda boombox Manta ufundowana przez wójta Gminy Psary Tomasza Sadłonia),

— Mikołaj Dyka z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach (nagroda długopis z faksymile ufundowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i nagroda 2000 zł ufundowana przez przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę za najlepsze wykonanie polskiej kolędy tradycyjnej „Hej, w dzień narodzenia".

Artysta z Górowa Iławeckiego pracuje pod fachową, artystyczną opieką Mirona Maciopy.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Don #2163804 | 94.254.*.* 20 sty 2017 10:27

    Brawo!!! Moje gratulacje! Taki news powinien być na pierwszej stronie, w końcu to jeszcze nkurs międzynarodowy i powód do dumy, że mamy w mieście takiego zwycięzcę!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages