Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Święto Jordanu nad wodą w Górowie Iławeckim [FILM]

2017-01-19 15:02:09 (ost. akt: 2017-01-24 08:17:57)

Autor zdjęcia: BT

Dzisiaj, 19 stycznia, grekokatolicy i prawosławni obchodzą Święto Objawienia Pańskiego – Święto Jordanu. Obchodzone jest ono na pamiątkę Chrztu Pańskiego, Jezusa Chrystusa, w rzece Jordan. Święto Objawienia Pańskiego uroczyście kończy cykl świąt Bożego Narodzenia.

Tego dnia wierni razem ze swoimi kapłanami procesyjnie, z chorągwiami, ikonami oraz trójramiennymi świecami idą (jeżeli jest taka możliwość) nad najbliższą rzekę lub wybrany zbiornik wodny, aby wspólnie, uroczyście poświęcić wodę.

W czasie sprawowanej liturgii kapłani poświęcają wodę poprzez zanurzenie w niej dłoni, krzyża, trójramiennej świecy, a także oddechu. Na zakończenie uroczystości kapłan święci wiernych, oni natomiast poświęconą wodę zabierają do swoich domów.

Tegoroczną liturgię w Górowie Iławeckim nad stawem miejskim sprawowali ks. mitrat Jan Łajkosz, ks. dziekan Józef Gawrylczyk i ks. Bogdan Kryk.

Tradycja Święta Jordanu w Górowie Iławeckim i jego uroczysta oprawa znane są daleko poza regionem, to też aby wziąć w nim udział, przybywają tutaj pielgrzymi czasem nawet z bardzo oddalonych miejscowości.

W tradycji ludowej istnieje wierzenie, że jordańska woda nabiera leczniczych właściwości i utrzymuje je przez cały rok będąc lekiem na duchowe i cielesne dolegliwości.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages