Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

"Nie czas na gadanie, czas na działanie" - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Górowie Iławeckim

2017-03-01 19:14:45 (ost. akt: 2017-03-01 19:22:04)

Autor zdjęcia: Centrum BARKA

Takiego zainteresowania Uniwersytetem Trzeciego Wieku (UTW) w Górowie nie spodziewali się nawet sami organizatorzy. Na spotkanie inauguracyjne, które odbyło się 28 lutego w Centrum Barka przybyło około setki przyszłych studentów.

Zebranie otworzył burmistrz Jacek Kostka, który od początku jest zaangażowany w tworzenie tej instytucji, jednocześnie zadeklarował wsparcie finansowe na ten cel.

Inicjatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie "Jesteśmy Razem" (Centrum Barka) i Ośrodek Kultury w Górowie Iławeckim. Ich przedstawiciele, Sylwia Rosochacka i Piotr Baczewski, podpisali w związku z tym porozumienie o współpracy.

Jak podkreśla jeden z pomysłodawców założenie Uniwersytetu wynikało ze stale rosnącego zapotrzebowania społecznego.

- Docierało do nas wiele sygnałów od osób starszych. Jest mi miło, że udało nam się doprowadzić do powstania tak ważnej instytucji - mówi Piotr Baczewski, szef Barki.

Na pierwszym spotkaniu obecni byli studenci z Lidzbarka Warmińskiego. O funkcjonowaniu w praktyce lidzbarskiej instytucji opowiedziała jej twórczyni, zarazem z-ca dyrektora Ośrodka Kultury w Lidzbarku Warmińskim, Jolanta Adamczyk. Jak sama przyznaje początki nie były łatwe, ale było warto.

- Uniwersytet daje ogromną szansę, aby się rozwijać ekonomicznie, społecznie, kulturalnie, twórczo. Jest to bardzo ciekawy czas dla seniorów, więc warto o tym pomyśleć, warto wziąć udział we wszystkich zajęciach - mówi.

Swoimi osiągnięciami pochwaliły się panie z grupy "Bez Nazwy", prezentując kilka układów tanecznych, które ćwiczą w ramach lidzbarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Czas umilił również zespół "Promień", który przygotował inscenizację słowno-muzyczną.

Przyszli studenci byli pod ogromnym wrażeniem propozycji, jakie ma w swojej ofercie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Nie będę ciągle myślała o obowiązkach domowych, wyrwę się na zajęcia, które mnie fascynują, np. plastyka, śpiew - mówi emerytka Teresa Cybulska.

Przykładowa oferta dotyczyć będzie zajęć na basenie, spotkań z ciekawymi ludźmi, wyjazdów do kina, zajęć tanecznych i teatralnych, rajdów rowerowych, wspólnych spotkań, nauki języków obcych i innych, które zaproponują sami studenci.

Zajęcia będą odbywały się w każdy wtorek o godz. 14 naprzemiennie w Barce i Ośrodku Kultury. Następne spotkanie zaplanowano na 7 marca w Ośrodku Kultury.

centrum BARKA


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: CentrumBARKA

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomasz #2472924 | 83.6.*.* 28 mar 2018 19:39

  Kostka z Baczewskim lansuja sie bo liczą,że ludzie są durni dadza sie nabrać tym panom :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ccc #2200864 | 82.139.*.* 12 mar 2017 23:58

  Czy ktoś pojmuje co znaczy ,,Student trzeciego wieku"? Pytanie: Ile kosztuje jedno dniowe pranie mózgów starym babkom? A co ze studentami pierwszego wieku? Chlają, ćpają i mają na wszystko wy...ne. Taką Polskę sobie zrobiliśmy, a miał być kraj kwitnącej wiśni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Student #2195101 | 91.228.*.* 4 mar 2017 21:00

  Wszystko fajnie niech się spotykają, bawią tylko dla mnie to nie są studenci bo chyba nie wszyscy tam mają maturę a aby być studentem to raczej potrzebna jest matura. Pozdrawiam to

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Modus #2193066 | 217.99.*.* 2 mar 2017 06:26

   @??? - Gdy moja babcia obchodziła 90-te urodziny ktoś z obecnych zapytał "jak minęło ci życie?". Babcia odpowiedziała: "Jak krótki sen" i charakterystycznie pstryknęła palcami, po czym powtórzyła: "jak sen". Byłem wówczas młodym człowiekiem. Dziś mam 54 lata i zaczynam rozumieć o co jej chodziło, bo jak patrzę wstecz to też wydaje mi się wszystko krótkim snem. Otóż drogi pytajniku te uniwersytety są po to, aby ten sen przedłużyć. Jeśli jesteś młody to wiedz, że wkrótce, bardzo szybko, wręcz błyskawicznie obudzisz się po 50-tce. A temu komuś kto widzi pracowników gminy odpowiem następująco: to nie jest Uniwersytet Emerytów. Kiedy zaczyna się natomiast "trzeci wiek"? Może np. po 50-tce? Nie odmawiaj prawa do nauki i zabawy tym, którzy są aktywni zawodowo, bo być może chcieliby ci zwolnić to miejsce, ale jeszcze nie mogą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. O widzę ,że #2193006 | 83.24.*.* 1 mar 2017 22:37

   sporo chętnych uczestniczek chcących uczestniczyć w Uniwersytecie Trzeciego Wieku jest zatrudnionych w gminie. Może czas faktycznie przejść na emerytury i nie blokować miejsc młodym

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages