Wspólna Wielkanoc 2017 chrześcijan wschodu i zachodu

2017-04-15 13:31:50(ost. akt: 2017-04-15 13:37:05)

Autor zdjęcia: BT

Tego roku katolicy (rzymscy i greccy) oraz prawosławni naszego regionu do wielkanocnego stołu zasiądą tego samego dnia. Bywa tak średnio co trzy lata. Wcześniej święta Wielkanocy były wspólnie obchodzone w 2001, 2004 i 2007 roku.
Czasem różnica między Świętami Wielkanocnymi wynosi cztery lub pięć tygodni. Jest to związane z cyklami księżyca oraz różnicą między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim.

Ogólna zasada wyznaczania daty święta Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Paschy, jest jednakowa zarówno u rzymskich katolików jak i prawosławnych, gdyż ustalono ją już na pierwszym soborze powszechnym, który odbył się w Nicei.

Postanowiono wtedy, że Zmartwychwstanie Pańskie będzie celebrowane podczas pierwszej niedzieli po wiosennej pełni księżyca. Czyli co najmniej jeden dzień po 21 marca.

Zatem data świąt wielkanocnych zależy od dwóch cykli - słonecznego i księżycowego, które wzajemnie się nie pokrywają. Rok słoneczny jest dłuższy od księżycowego o około 11 dni. Dlatego właśnie Wielkanoc jest świętem ruchomym.

Obecnie kalendarz juliański, którym nadal posługują się Kościoły Wschodnie przy obliczaniu terminu Paschy, jest w stosunku do astronomicznego opóźniony o 13 dni.


Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5