Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Matura bez kwitnących kasztanów

2017-05-05 08:22:13 (ost. akt: 2017-05-05 08:26:37)

Autor zdjęcia: BT

Pochmurnego ranka w czwartek 4 maja 2017 r. ucząca się młodzież, abiturienci szkół średnich, przystąpiła w całym kraju do egzaminów maturalnych. Zdających jest razem blisko 284 tysięcy. Są to tegoroczni absolwenci liceów i techników.

W tym roku mamy pewne nowości. Otóż tegoroczni maturzyści po raz pierwszy mogą się odwołać od wyników egzaminu do niezależnych komisji. Natomiast Ministerstwo Nauki dodatkowo zapłaci uczelniom, które przyjmą do siebie najlepszych spośród nich.

Egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 4 do 26 maja, w tym: część pisemna – od 4 do 24 maja, część ustna – od 4 do 26 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych będzie przeprowadzana od 8 do 20 maja (oprócz 14 maja).

W pierwszej kolejności abiturienci piszą obowiązkową maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. W sumie muszą obowiązkowo podejść do sześciu egzaminów: pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustnych z języka polskiego i obcego, a także pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ten ostatni nie ma progu zdawalności – można nie zdobyć nawet jednego punktu, a i tak uzyskać świadectwo.

Po pierwszym dniu matur młodzież podawała, że wśród tematów do wyboru na poziomie podstawowym były się m.in. "Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz analiza wiersza "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego.

Abiturienci musieli też na poziomie podstawowym rozwiązać zadania na temat cytowanych w arkuszu tekstów. Wśród nich były m.in. fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i artykuł z "National Geographic" o wymierających językach.

Pisemna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają do wyboru napisanie rozprawki lub analizę tekstu poetyckiego.

W Górowie Iławeckim do egzaminów maturalnych przystąpili uczniowie dwóch działających w miasteczku szkół średnich.

Zdjęcia: Bohdan Tchórz, Bartłomiej MatoszkoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Profesor #2238405 | 77.252.*.* 6 maj 2017 00:08

    A u nas w Warszawie kwitną bzy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages