Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Światowy Dzień Wyszywanki

2017-05-18 08:19:48 (ost. akt: 2017-05-18 22:33:17)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Jest to wyjątkowe święto. Nie religijne, nie narodowe, a jednak łączące duchowo Ukraińców w ojczyźnie i diasporze. To Dzień Wyszywanki.

Pomysł obchodów Dnia Wyszywanki narodził się w Czerniowcach, a zaproponowała go wspólnie z kolegą, Aleksandrem Tkaczukiem, Lesia Woroniuk - studentka wydziału historii, politologii i stosunków międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego imienia Jurija Fed’kowycza, obecnie znana pisarka dziecięca.

Dzień Wyszywanki obchodzony jest już jedenasty rok z rzędu w trzeci czwartek maja. Ważne, aby zawsze odbywał się w dzień roboczy, bo taka jest idea akcji – święto nie ze względu na święto lub paradę, a wydarzenie, które udowadnia jedność narodu mieszkającego i pracującego dzisiaj w różnych krajach świata.

Obecnie do akcji włączyło się ponad 60 krajów i ta liczba ciągle rośnie. W obchodach Dnia Wyszywanki biorą udział także cudzoziemcy solidaryzujący się z Ukrainą.

Razem z innymi Dzień Wyszywanki obchodzą też uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages