Wtorek, 27 czerwca 2017. Imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława

Felieton. Sołtys przed sądem. Za kota, który spacerował po drodze we wsi

2017-06-20 15:35:32 (ost. akt: 2017-06-21 18:18:19)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Coś mi się zdaje, że policjanci z Górowa Iławeckiego przekroczyli właśnie granicę absurdu. Chcą ukarania właściciela kota za to, że ten kot spacerował po drodze w Dzikowie. Rozprawa odbędzie się 18 lipca.

Fot. Andrzej Grabowski
Trudno było mi uwierzyć, że jakikolwiek policjant jest w stanie "wysmażyć" do sądu wniosek o ukaranie właściciela kota za to, że ów kot porusza się swobodnie po wsi. A jednak...

Sołtys Dzikowa w gm. Górowo Iławeckie stanie przed Sądem Rejonowym w Bartoszycach jako podejrzany o wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń, czyli "nie zachowanie zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia".

To zwierzę to kot, któremu na zdjęciu powyżej zakryliśmy "twarz", aby świadkom, czyli dwóm policjantom utrudnić jego ewentualne rozpoznanie. I oni i kolejny policjant z Górowa Iławeckiego uznali, że sprawa musi trafić do sądu. Jego wniosek swoim podpisem poparł dodatkowo Komendant Komisariatu.

Rozprawa ma odbyć się 18 lipca 2017 r. o godz. 13 w sali 3 sądu w Bartoszycach. Oczywiście na niej będę.

Fot. Andrzej Grabowski
Pewnie będzie to "Pierwsza rozprawa o kota! I to w mojej gromadzie", że zacytuję sołtysa z filmu "Sami swoi". Nie mam przy tym żadnych wątpliwości jaki zapadnie wyrok. A jeśli ukarzą sołtysa grzywną? No, cóż - będzie apelacja. Znów pierwsza w gromadzie.

O "zwykłe i nakazane środki ostrożności" przy trzymaniu kota zapytałem dla formalności powiatowego lekarza weterynarii Tadeusza Wojnicza.

- Nie ma przepisów, które zwierzęciu wolnemu, choć domowemu jakim jest kot nakazują nakładanie smyczy, kagańca i trzymanie go na uwięzi. Nie ma też obowiązku szczepienia kota od wścieklizny - mówi lekarz.

- Może niech pan do nich (do policji - red.) zadzwoni i im powie, żeby się nie ośmieszali - zaproponował.

Sprawę zna, bo zgłosił ją już mu sołtys Dzikowa, czyli "oskarżony" Stanisław Baran (zgodził się na podanie nazwiska, bo inaczej musiałbym napisać "Stanisław B.").

Usiłowałem się spotkać z Komendantem Powiatowym Policji w Bartoszycach, aby spełnić prośbę Tadeusza Wojnicza. Nie chciał lub nie mógł. Tego nie wiem. Do udzielenia odpowiedzi upoważnił oficera prasowego.

- Mam już dla pana obszerną odpowiedź. Jutro rano ją pan dostanie - usłyszałem w słuchawce, gdy telefonowałem w tej sprawie do Marty Kabelis, czyli oficera prasowego.

O szczegółach tej sprawy przeczytacie więcej w najbliższym wydaniu "Gońca Bartoszyckiego".

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (177) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gin #2273119 | 83.31.*.* 25 cze 2017 21:56

  Mamy prawdziwe media gratuluję Cenzura jak za PRL

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gin #2273109 | 83.31.*.* 25 cze 2017 21:27

  Czemu usuneliscie moja odpowiedź do.nicka krzyszto? Ja w żadnym wypadku ja nie przekroczyłem waszego regulaminu???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Artur #2273102 | 5.172.*.* 25 cze 2017 21:19

  Jestem emerytowanym policjantem, wstyd mi okropnie. Zastanawiam się na jakie zwyczajowe środki wskażą na rozprawie policjanci bo nakazanych środków przy trzymaniu kota nie ma. To jest typowy przykład jak łatwo można stracić poważanie wśród społeczeństwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Gin #2273067 | 83.31.*.* 25 cze 2017 20:29

  Czemu usuwacie komentarze to w Polsce mamy Chiny????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. krzyszto #2272562 | 78.131.*.* 24 cze 2017 23:42

  Policja powinna przestrzegać prawa, a zgodnie z nim (ustawa o ochronie zwierząt) koty to zwierzęta wolnożyjące (podobnie jak np. sarny) na stałe przypisane do ekosystemu miejsko-wiejskiego. Tu należy napisać na policjantów zawiadomienie do prokuratury oskarżając ich o bezzasadne spowodowanie sprawy sądowej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (177)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages