Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Felieton. Sołtys przed sądem. Za kota, który spacerował po drodze we wsi

2017-06-20 15:35:32 (ost. akt: 2017-06-21 18:18:19)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Coś mi się zdaje, że policjanci z Górowa Iławeckiego przekroczyli właśnie granicę absurdu. Chcą ukarania właściciela kota za to, że ten kot spacerował po drodze w Dzikowie. Rozprawa odbędzie się 18 lipca.

Fot. Andrzej Grabowski
Trudno było mi uwierzyć, że jakikolwiek policjant jest w stanie "wysmażyć" do sądu wniosek o ukaranie właściciela kota za to, że ów kot porusza się swobodnie po wsi. A jednak...

Sołtys Dzikowa w gm. Górowo Iławeckie stanie przed Sądem Rejonowym w Bartoszycach jako podejrzany o wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń, czyli "nie zachowanie zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia".

To zwierzę to kot, któremu na zdjęciu powyżej zakryliśmy "twarz", aby świadkom, czyli dwóm policjantom utrudnić jego ewentualne rozpoznanie. I oni i kolejny policjant z Górowa Iławeckiego uznali, że sprawa musi trafić do sądu. Jego wniosek swoim podpisem poparł dodatkowo Komendant Komisariatu.

Rozprawa ma odbyć się 18 lipca 2017 r. o godz. 13 w sali 3 sądu w Bartoszycach. Oczywiście na niej będę.

Fot. Andrzej Grabowski
Pewnie będzie to "Pierwsza rozprawa o kota! I to w mojej gromadzie", że zacytuję sołtysa z filmu "Sami swoi". Nie mam przy tym żadnych wątpliwości jaki zapadnie wyrok. A jeśli ukarzą sołtysa grzywną? No, cóż - będzie apelacja. Znów pierwsza w gromadzie.

O "zwykłe i nakazane środki ostrożności" przy trzymaniu kota zapytałem dla formalności powiatowego lekarza weterynarii Tadeusza Wojnicza.

- Nie ma przepisów, które zwierzęciu wolnemu, choć domowemu jakim jest kot nakazują nakładanie smyczy, kagańca i trzymanie go na uwięzi. Nie ma też obowiązku szczepienia kota od wścieklizny - mówi lekarz.

- Może niech pan do nich (do policji - red.) zadzwoni i im powie, żeby się nie ośmieszali - zaproponował.

Sprawę zna, bo zgłosił ją już mu sołtys Dzikowa, czyli "oskarżony" Stanisław Baran (zgodził się na podanie nazwiska, bo inaczej musiałbym napisać "Stanisław B.").

Usiłowałem się spotkać z Komendantem Powiatowym Policji w Bartoszycach, aby spełnić prośbę Tadeusza Wojnicza. Nie chciał lub nie mógł. Tego nie wiem. Do udzielenia odpowiedzi upoważnił oficera prasowego.

- Mam już dla pana obszerną odpowiedź. Jutro rano ją pan dostanie - usłyszałem w słuchawce, gdy telefonowałem w tej sprawie do Marty Kabelis, czyli oficera prasowego.

O szczegółach tej sprawy przeczytacie więcej w najbliższym wydaniu "Gońca Bartoszyckiego".

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (189) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Joanna #2309501 | 176.221.*.* 18 sie 2017 14:56

  Gdy kot znienacka przebiegnie Ci drogę, nie rzucaj złego spojrzenia spod powiek, traktuj to tylko jak małą przestrogę, bo czasem lepiej że KOT, a nie człowiek.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Joanna #2309490 | 176.221.*.* 18 sie 2017 14:38

  haha, włączyłam wczoraj telewizor i słyszę o tej sprawie. Nawet nie wiecie jak się uśmiałam. Myślałam, że to jakiś żart, ale nie, faktycznie oskarżono kota i jego właściciela. Błahaha, biedny niczego nie świadomy kot ;-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Green Pius #2284022 | 91.102.*.* 11 lip 2017 16:28

  Wszystkich obrońców kotów zapraszam na rozprawę. Radni i sołtysi gm.Górowo Iławeckie, są jak najbardziej mile widziąni. Pani Wójt też może przyjechać, to posłucha co ludzie myślą na ten temat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. niki #2282145 | 37.248.*.* 9 lip 2017 09:03

  Idiotów u nas ci dostatek a najbardziej to właśnie tam. I w innych komendach takich nie brak. Żeby nie redaktorzy to by to było pod dywan zamiecione jak zwykle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zdumiona #2275522 | 78.31.*.* 29 cze 2017 23:06

  Czy ta sprawa prowadzona jest z urzędu czy z powództwa prywatnego? Jak to jest, że sprawa toczy się "za kota", a za pobicie zostaje umorzona bo szkodliwość czynu spowodowała uszczerbek na zdrowiu poniżej 7 dni... ??? To kpina jakaś...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (189)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages