Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

70 rocznica deportacyjnej akcji "Wisła". Autor tej jednej grafiki

2017-07-08 19:52:05 (ost. akt: 2017-07-09 09:58:40)

Autor zdjęcia: BT

Andrzej Stepan mieszka w Gdańsku, sławnym od stuleci wolnym mieście, rado przygarniającym wolne umysły z różnych środowisk. Pochodzi z Ostaszewa, gdzie przyszedł na świat w 1961 roku. Jest autorem grafiki, która obiegła cały świat.

Andrzej Stepan to absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiaj ASP), wydziału fotografiki, malarstwa i grafiki.

Ma w swoim dorobku artystycznym wiele zrealizowanych, ciekawych i natchnionych projektów. Nie należy do grona tych, o których głośno w mediach, aczkolwiek nie za przyczyną szczególnej głębi artystycznej, lecz dzięki nieskomplikowanej postawie pachołka schlebiającego gustom wyrachowanym inaczej.

Z jego licznych prac na szczególną uwagę zasługuje jedna, która w rozmaitych konfiguracjach i modyfikacjach, nieszczególnie podobających się autorowi, obiegła cały świat, szczególnie kraje, w których zamieszkuje ukraińska diaspora.

Jest to grafika, powstała w pięćdziesiątą rocznicę przesiedleńczej akcji „Wisła”. Przedstawia ona herb Ukrainy skrępowany obozowym drutem kolczastym i uzupełniona datą „1947”.

Grafika do dzisiaj jest chętnie wykorzystywana przy projektowaniu pomników, tablic memorialnych, numizmatów, plakatów i zaproszeń. Co interesujące, Andrzej Stepan znaku nie zastrzegł i nie procesuje się za jego, często bez pytania, stosowanie. Prosi jedynie o wspomnienie o autorze.

Artysta pośrednio związany jest także z Górowem Iławeckim, ponieważ właśnie tutaj, w greckokatolickiej świątyni pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Jana Martyniaka w maju 1990 r. jego brat Bogdan.

Bohdan Tchórz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tutejszy #2285017 | 195.136.*.* 12 lip 2017 20:14

  A gdzie jest bartoszycka "Patria"? Czyżby także była opanowana przez ukraińskich nacjonalistów? A wiecie kogo najbardziej nienawidzą upowcy? Partyzantów z BATALIONÓW CHŁOPSKICH. Bo to tylko oni walczyli w obronie polskich chłopów mordowanych przez ukraińskie nacjonalistyczne bandy. AK współpracowała z UPA w "walce" z sowietami a BATALIONY CHŁOPSKIE broniły polskich mieszkańców wsi i miasteczek. Ukraińcy nie mieli tam wtyczek, czego nie można powiedzieć o AK. Wiem to z ukraińskiej telewizji "kanał 5". Mówił o tym w tej telewizji ukraiński "historyk" dwa lata temu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (85) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ciekawość taka #2284360 | 83.6.*.* 12 lip 2017 00:33

  Ilu Ukraińców zamieszkujących nasze tereny w Rocznicę Zbrodni Wołyńskiej było na mszach świętych by się pomodlić za duszę pomordowanych Polaków przez ich niektórych przesiedlonych potomków w wyniku Akcji Wisła . Oglądam film Wołyń i płaczę !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (55) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. polecam lekturę #2284320 | 31.0.*.* 11 lip 2017 22:57

  Wiktora Poliszczuka Zbrodniczość OUN UPA. Ukraińca Prawosławnego...sam opisuje swój strach wobec Ukraińców za napisaną przez niego książkę i prawdę w niej zawartą - bał się o swoje życie, pomimo gróźb książkę napisal ... Zapraszam do lektury. Jasne sytuacje czynią przyjaciół. Ukraińcy nie chcą tego przyznać a szkoda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (40) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lecner #2284199 | 94.254.*.* 11 lip 2017 19:43

  Jeśli moderatorem jest Ukrainiec,których wszędzie pełno,to mój tekst się nie ukaże!

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Lecner #2284198 | 94.254.*.* 11 lip 2017 19:41

  Ja nie rozumiem,dlaczego ci Ukraińcy i inni Łemkowie siedzą do tej pory na naszej świętej Warmii i Mazurach,wrzeszczą o swoich krzywdach i niesprawiedliwości ,zamiast się pozbierać i wrócić tam skąd ich przesiedlono!Tam het do południowo-wschodniej Polski,albo na Ukrainę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (42) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (16)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages