Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Górowo Iławeckie. Ocalić od zapomnienia – listopadowa zaduma nad grobami.

2017-11-02 07:59:44 (ost. akt: 2017-11-02 08:07:11)

Autor zdjęcia: Paweł Pieniak

Akcja sprzątania grobów i zapalania zniczy już na stałe wpisała się w tradycję szkoły podstawowej w Górowie Iławeckim. Rozpoczyna się ona już w połowie października. Organizatorzy przygotowują wówczas kartony, które dostarczają różnym instytucjom z prośbą o wypełnienie ich zniczami. Później zostają one zapalone na mogiłach uprzątniętych przez uczniów.

Tuż przed 1 listopada uczniowie i wychowawcy udają się na cmentarze i porządkują opuszczone i zaniedbane groby znajdujące się na terenie miasta, zapalają przyniesione znicze.

Tak było również i w tym roku. Dla młodzieży to nie tylko udział w akcji szkolnej, ale również możliwość działania w grupie i dużo radości, że wspólnie można zrobić coś dobrego.

- Walor wychowawczy tego typu akcji jest niezaprzeczalny. Uczymy wrażliwości, odpowiedzialności, wskazujemy, że ci, którzy byli przed nami, są godni szacunku i naszej pamięci – podkreśla dyrektor szkoły Dariusz Hawrylec.

Krótka refleksja nad grobami i szybki powrót do szkoły w strugach deszczu z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku zakończyły tegoroczną akcję, której kolejna edycja już za rok.
OrganizatorzyCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pieniakp

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gosc #2366035 | 176.97.*.* 2 lis 2017 21:05

  Tak groby, zeby przedostać sie na nie w Gorowie to trzeba helikopterem. Takie dziury, obciach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bogdan #2365947 | 37.109.*.* 2 lis 2017 19:01

  Szanowny Panie dyrektorze Dariuszu Hawrylec, ważne też aby ten "walor wychowawczy" uczył "wrażliwości, odpowiedzialności", nie tylko wobec tych którzy byli przed nami, lecz tych którzy SĄ Z NAMI i są godni szacunku, choćby za cenę poniesienia kilka metrów dalej tego papierka do kosza na odpady, zamiast puszczania na wiatr czy pod nogi, obrzydzając nasze wspólne otoczenia, prawda? Jest takie przysłowie, "umarłem to i kadzidła nie potrzeba..." dbajmy o pamięć po nich dobrym zachowaniem wśród żywych, ratując ich od umierania z powodu zanieczyszczenia środowiska np. wód gruntowych do których przenikają wymywane przez deszcz szkodliwe substancje. Wtedy, sami też mniej cierpimy na własne czy najbliższych choroby, trzeba zapobiegać i uczyć kultury.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages