Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Przegląd Pieśni Patriotycznej w szkole w Górowie Iławeckim

2017-11-11 11:00:00 (ost. akt: 2017-11-11 08:56:49)

Autor zdjęcia: BT

Obchodzone po raz 99 w tym roku Święto Niepodległości ma w kalendarzu historycznych dat miejsce szczególne. Dlatego w szkole podstawowej w Górowie Iławeckim zorganizowano Przegląd Pieśni Patriotycznej

Z nauki historii wiemy, że odzyskanie niepodległości było procesem wieloletnim i stopniowym, dlatego też trudno wskazać jeden dzień w 1918 roku, w którym kraj stał się wolny.

Do roku 1936 roku święto było obchodzone 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W 1937 roku przesunięto je na 11 listopada na pamiątkę dnia w 1918 roku, kiedy Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Przed drugą wojną światową święto 11 listopada obchodzone jedynie dwa razy. Przez cały okres powojenny, aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były z kolei zakazane, natomiast ustanowione zostało Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca – w dzień podpisania manifestu PKWN – tymczasowego organu władzy.

W 1989 roku Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy.

W Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim obchody Święta Niepodległości, 10 listopada, połączone zostały z zorganizowanym po raz drugi Przeglądem Pieśni Patriotycznej, w którym wzięły także udział dzieci z Przedszkola Miejskiego oraz podopieczni Centrum Barka.

W tym samym dniu podopieczni, wolontariusze i pracownicy Centrum Barka również obchodzili święto na terenie własnego ośrodka. Z tej okazji barkowa grupa teatralna przygotowała i wystawiła spektakl o tematyce niepodległościowej.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages