Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Wielki Piątek w Kościołach Wschodnich

2018-04-07 08:31:40 (ost. akt: 2018-04-07 20:50:16)

Autor zdjęcia: BT

W piątek, 6 kwietnia Kościoły Wschodnie, zgodnie z kalendarzem juliańskim, świętują Wielki Piątek. Tego dnia w cerkwiach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna.

Zwykle wczesnym popołudniem w świątyniach odbywają się procesje, nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego. Symbolizuje go we wschodniej tradycji płaszczanica*, czyli wystawiany uroczyście na środku świątyni całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa w grobie.

Płaszczanica leży na prestole (ołtarzu) ustawianym w nawie na symbolicznym grobie Jezusa, udekorowanym kwiatami i przykrytym właśnie płaszczenicą. a wierni oddają jej cześć, kłaniając się i całując ikonę. Większość wiernych okazując głęboki szacunek, do płaszczanicy podchodzi na kolanach.

W Kościołach Wschodnim nie ma praktyki umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Są tutaj jedynie świece i kwiaty.
Uroczystość w Górowie Iławeckim sprawował ks. dziekan mitrat Jan Łajkosz.

*Płaszczenica (grek. Επιτάφιος, ukr. Плащаниця) – płótno z namalowanym wizerunkiem umarłego Chrystusa (często w otoczeniu uczniów). W obrządku wschodnim jest stałym elementem wyposażenia cerkwi.

Założenie Grobu Pańskiego jest poprzedzone uroczystą procesją z płaszczenicą wokół świątyni.

W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną (bądź wczesnym porankiem) podczas rezurekcji płaszczenica jest obnoszona wokół świątyni a następnie wnoszona przez carskie wrota i układana na ołtarzu. Pozostaje tam na czterdzieści dni.


Bohdan TchórzCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages