środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Wokół cerkwi powstaje ścieżka historyczna

2018-04-25 04:36:00 (ost. akt: 2018-04-25 04:41:22)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Trwa rewitalizacja otoczenia oraz przestrzeni wokół cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim. Powstanie tam ścieżka historyczna, która będzie kolejną atrakcją turystyczną miasta.

Realizowany jest projekt, przy wsparciu funduszy unijnych, p.n. „Ścieżka historyczna wokół cerkwi* p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim jako nowa atrakcja turystyczna Górowa Iławeckiego”.

Cel projektu to: popularyzacja walorów historycznych świątyni greckokatolickiej w Górowie Iławeckim i korelacji kultury bizantyjskiej z gotykiem i współczesnością poprzez powstanie ścieżki historycznej wraz zapleczem.

Jak zaznacza ks. mitrat dziekan Jan Łajkosz, proboszcz świątyni p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Górowie Iławeckim, rewitalizacja to są trzy, równorzędnie realizowane, etapy:

I – wymiana ciągów pieszych wokół cerkwi,
II – wymiana traw i nasadzeń wieloletnich,
III – wstawienie tablic informacyjnych na temat świątyni oraz grekokatolików w Polsce.

Bohdan Tchórz

*Świątynia została wybudowana między latami 1335 i 1367. W czasach reformacji była przejęta przez protestantów. Po wielkim pożarze została odbudowana w 1655 r. Na początku XIX w. budynek kościoła popadł w ruinę i ponownie był odbudowany w 1866 r. W 1911 kościół został odnowiony. Po II wojnie światowej kościół był przez dłuższy czas nie użytkowany.

W latach 80-ych ubiegłego wieku świątynia, jako mienie komunalne (wówczas proboszczem był ks. Julian Gbur – późniejszy władyka stryjski), został odkupiony przez wspólnotę greckokatolicką. Zrujnowane wnętrze dla potrzeb Kościoła Greckokatolickiego adaptował prof. Jerzy Nowosielski.

Na suficie świątyni zachowała się barokowa polichromia z 1660 roku. Jest to jedno z najpiękniejszych tego typu zdobień na Warmii i Mazurach. Przedstawia ono sceny biblijne. Są tutaj także uwiecznione, w części centralnej, herby dawnych dobroczyńców świątyni.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages