Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

XXVII Dni Górowa

2018-07-05 21:00:00 (ost. akt: 2018-07-05 21:57:50)

Autor zdjęcia: Wojciech Wolański

Przyznam się szczerze, że gdy w niedzielne popołudnie zobaczyłem w parku panów rozmontowujących scenę, a potem gdy załadowana na ciężarówkę, znikała w oddali, zrobiło mi się cokolwiek smutno. Cały rok trzeba będzie czekać na kolejne dni Górowa, imprezę wyjątkową.

Tegoroczne dni Górowa rozpoczęły się w piątek 29 czerwca 2018 kiermaszem ciekawych książek w Bibliotece Miejskiej. Jednocześnie na strzelnicy przy liceum zaczął się turniej strzelecki, w którym udział wzięło bez mała 40 zawodników z naszego miasta, ale także i Lidzbarka oraz Bartoszyc. Wśród Pań najlepszą okazała się Gabriela Ligiżyńska, panów Jakub Gobis.

Po południu, o godzinie 16:30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w Cerkwi Grekokatolickiej, w której udział wzięli goście oficjalni Dni Górowa. Po Mszy przeszli oni pod Ratusz, gdzie miało miejsce otwarcie prowadzonej przez Ośrodek Kultury, Galeryjki Pod Ratuszem. Miejsca, w którym będą prezentowane wyroby lokalnych rękodzielników, a jednocześnie punktu informacji turystycznej. W planach jest też organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, które będą rejestrowane i udostępniane w serwisie YouTube.

Kilkanaście minut po osiemnastej, na scenie w parku, nastąpiło oficjalne otwarcie XXVII Dni Górowa Iławeckiego. Z okazji 20-lecia podpisania umów partnerstwa, przybyłe do Górowa delegacje z Niemiec, Rosji, Ukrainy oraz Polski, podpisały odnowioną umowę partnerską.

Podkreślono w niej, iż: „Dobre stosunki i wzajemne zrozumienie między Państwami są wyrazem zgody i potwierdzeniem chęci dalszej współpracy w zakresie corocznych wymian młodzieży, wymiany doświadczeń, rozwijania wspólnych projektów i środków wsparcia, a także współpracy naszych muzeów i ich wystaw z okazji 20 jubileuszu partnerstwa”.

Kolejnym punktem programy były występy dzieci i młodzieży z Ośrodka Kultury, które wynagrodzone zostały wielkim aplauzem.

Część muzyczną rozpoczął, jak sam siebie określa, Zespół Pieśni Żeglarskich Anker. To bardzo dobrze znany górowianom zespół, założony w 2014 roku przez Bartosza Ziajłę. Należy dodać, że występ był jednocześnie promocją nowej płyty zespołu.

Po górowskich szanciarzach wystąpiła „Łydka Grubasa”, a po 22 oczekiwany przez wielu „Poparzeni Kawą trzy”. Zespół ten, to cytując Wikipedię: „polski zespół pop-rockowy oraz ska założony w 2005 roku, złożony przede wszystkim z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM. Muzyka zespołu jest mieszaniną wielu stylów muzycznych takich jak rock, punk, ska. W zespole zobaczyć można między innymi Wojciecha Jagielskiego oraz Jacka Kreta. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal”.

Po północy, po występie bardzo gorąco przyjętego zespołu dziennikarzy, na scenę wkroczył założony w 2000 roku przez czwórkę rodzeństwa (Dorota Pstrągowska, Marek Gwiazdowski, Krzysztof Gwiazdowski i Sławomir Gwiazdowski) zespół M.I.G grający muzykę łatwą i przyjemną, w nurcie Disco Polo, który rozgrzał licznie przybyłą publiczność do czerwoności.

W sobotę Dni Górowa rozpoczął o 10:30 Turniej Siatkówki Plażowej, w którym udział wzięły zespoły z naszego miasteczka, Wojciech, Bartoszyc, Olsztyna, Dobrego Miasta, Pieniężna, a nawet i Węgorzewa.

Od jedenastej czynne było Muzeum Dreyse, w którym można było zobaczyć wystawę pamiątek po byłych i obecnych mieszkańcach miastach. W parku miejskim od godziny 13 odbywał się program animacyjny dla dzieci. A w godzinach 14-17 można było skorzystać z symulatorów dachowania/zderzenia, założyć alkogogle. O godzinie 17 odbył się pokaz motocykli z klubu motocyklowego Zjawa.

Sobotnie koncerty rozpoczęła o godzinie 19.30 występ Eleni, szczególnie lubiana przez osoby, określające się jako młodzież starsza. Została ona bardzo ciepło przyjęta, a jej piosenki były w latach 80. i 90. znane w całej Polsce. Eleni, a właściwie Helena Dzoka z domu Milopulos, jest urodzoną w Polsce córką greckich emigrantów, stąd silne w jej twórczości greckie nuty.

Po Eleni na scenę wkroczyła Mitra, pochodzący z Gdyni, siedmioosobowy zespół folk rockowy. Jak pisze na swojej stronie internetowej sam zespół: „Mitra to energetyczne szybkie rytmy, a także refleksyjne ballady. W warstwie tekstowej poruszamy najważniejsze dla każdego człowieka zagadnienia takiej jak: przyjaźń, miłość, relacje ze światem światem".

Późne godziny wieczorne górowską sceną zawładnęły zespoły grające gorące i rytmiczne utwory z nurtu Disco Polo, takie jak Long & Junior, Power Play. Ostatnim występującym zespołem był szczególnie uzdolniony górowski naRok, który potrafi poruszać się w różnych gatunkach muzycznych.

Impreza była relacjonowana na żywo przez TV Bart-Sat, także w Internecie na portalu społecznościowym Facebook. Imprezę prowadził Event Men Mariusz Sieraj. Szczególne podziękowania należą się rozlicznym sponsorom, dzięki których hojności tegoroczna impreza mogła być zorganizowana z takim rozmachem.

Nie dopisała jedynie pogoda, było zimno i bardzo wietrznie, ale na szczęście nie padało tak jak w zeszłym roku. Ale to już taka świecka tradycja, że na dni Górowa nie dopisuje pogoda, co zupełnie nie przeszkadza licznie przybyłym, nie tylko z miasteczka czy okolic, gościom.

Jestem święcie przekonany, że po latach nasze dzieci i wnukowie będą z rozrzewnieniem wspominali jak jedli watę cukrową, zjeżdżali z dmuchanego zamku, strzelali na strzelnicy do puszek, czy tańczyli przed sceną w Dni Górowa.

Zdjęcia autorstwa Pana Mirosława Mycio

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PisarzMiejski

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages