Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Dwunastka istnieje nie tylko na papierze

2018-09-17 10:33:52 (ost. akt: 2018-09-17 10:36:57)

Autor zdjęcia: BT

Stowarzyszenie „Dwunastka” w Górowie Iławeckim funkcjonuje już dwa lata. Przez ten okres intensywnie realizowało swoje cele statutowe.

Po uzyskaniu środków unijnych na potrzeby Stowarzyszenia wyremontowane zostały pomieszczenia piwniczne po byłej kotłowni CO i składzie węgla w budynku nr 12 przy ul. 1 Maja. W ten sposób powstały 4 pomieszczenia, które stanowią zaplecze biurowo-socjalne dla członków stowarzyszenia oraz mieszkańców miasta, chcących brać udział w projektach organizowanych przez "Dwunastkę".

Do istotnych działań stowarzyszenia należy organizowanie cyklicznych spotkań dla osób zmagających się z cukrzycą, w czasie których zainteresowani mogą uczestniczyć w wykładach i zajęciach prowadzonych przez znanych i cenionych lekarzy, pracujących w Akademii Medycznej w Gdańsku, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, oraz w innych centrach medycznych.

Dla przykładu, w czerwcu br. gościł z wykładem dr n. med. Sławomir Zalewski, znany specjalista od chorób oczu. Na spotkania zapraszani są również przedstawiciele firm, które produkują niezbędne dla cukrzyków artykuły. I tak np. przedstawiciel wiodącej w Polsce firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją glukometrów zapoznał zgromadzonych z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie, a każdy z uczestników spotkania otrzymał nowoczesny glukometr.

Stowarzyszenie prowadzi także inne działania. Pomaga i nadal będzie pomagać osobom, które chcą pozyskać środki finansowe na złożenie własnej działalności. Zapoznaje takie osoby z procedurą pisania wniosków, wypełniania biznesplanów. Z pytaniami zwracają się wspólnoty mieszkaniowe chcące uzyskać pomoc w pozyskaniu środków finansowych na organizację placów zabaw, poprawę otoczenia wokół budynku, ponieważ widzą, że przy budynku nr 12 ciągle coś się dzieje. Na dany czas wspólnoty i właściciele domów jednorodzinnych mogą aplikować o pieniądze na termomodernizację, wymianę ogrzewania czy tzw fotowoltaikę, a jest o co walczyć, bo dotacje sięgają 80% kosztów całej inwestycji.

Stowarzyszenie było partnerem przy pozyskaniu funduszy unijnych na realizację projektu „Powstanie Ścieżki historycznej wokół Cerkwi Greckokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim”. Na ten cel pozyskano prawie 100 tys. złotych, a efekty realizacji mogą zobaczyć wszyscy. Wokół świątyni powstały nowe szlaki komunikacyjne, trawniki, tablice informacyjne.

Obecnie Stowarzyszenie aplikuje o środki finansowe na realizację projektu, którego głównym celem jest wydanie dwóch albumów poświęconych historii i teraźniejszości istniejących w mieście świątyń. Zespoły robocze pracują nad materiałami do tej publikacji już dwa lata. Obecnie jest czas oczekiwania na ogłoszenie konkursu, bo wniosek o przyznanie dotacji jest już prawie skompletowany.

W planach dalszych jest stworzenie miejskiego programu profilaktyki walki z cukrzycą, który swoim działaniem objąłby młodzież z górowskich szkół. Byłby to chyba taki jedyny program w Polsce. O potrzebie jego powstania i przyszłych efektach Stowarzyszenie będzie chciało przekonać władze miasta i dyrektorów szkół. Organizacja na co dzień współpracuje z różnymi instytucjami: Stowarzyszeniem "Barka", Przychodnią "Medyk", Urzędem Miasta w Górowie Ił. i innymi.

Serdecznie zapraszamy "cukrzyków", przedstawicieli Wspólnot mieszkaniowych i wszystkich, którym w jakiś sposób możemy pomóc do naszej siedziby przy ul. 1 Maja 12 – deklaruje prezes i założyciel Stowarzyszenia Mirosław Mycio.

"Dwunastka" jest otwarta na Państwa potrzeby. W listopadzie organizacja wystąpi o uzyskanie statusu instytucji pożytku publicznego.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij



Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages