Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Wizyta uczniów z Achim w górowskiej szkole. ZOBACZ ZDJĘCIA

2018-10-09 10:12:36 (ost. akt: 2018-10-09 10:18:08)

Autor zdjęcia: Paweł Pieniak

W dniach od 22 do 28 września w Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim w ramach rewizyty przebywała młodzież z Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech. W czerwcu tego roku górowianie przebywali w Niemczech.

Niemieccy goście poznawali atrakcje turystyczne, kulturę, zwyczaje i sposoby spędzania wolnego czasu rówieśników z Polski. Mieli też okazję uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Tradycyjnie wymianę wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy.

Spotkanie rozpoczęło się wczesnym rankiem 20 września w Warszawie. Młodzi Polacy i Niemcy oraz ich opiekunowie przez dwa dni poznawali atrakcje turystyczne stolicy Polski. Odwiedzili Stare Miasto, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Pomnik Małego Powstańca. Byli też w Parku Łazienkowskim, gdzie wielkie zainteresowanie wzbudziły majestatycznie poruszające się pawie.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Z tej perspektywy Warszawa wyglądała przepięknie. Później zwiedzanie centrum stolicy. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w Złotych Tarasach i obowiązkowej przerwy na małe zakupy.

Wieczorem uczestnicy wymiany wyjechali koleją do Olsztyna i dalej autokarem do Górowa Iławeckiego, aby około godz. 20 spotkać się z rodzinami goszczącymi młodych Niemców.

Kolejny dzień — to pobyt w Lidzbarku Warmińskim. Spore zainteresowanie wzbudził pobyt w zamku, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik. Później relaks w Termach Warmińskich, które pozytywnie zaskoczyły gości jakością usług i ilością atrakcji. Po trzech godzinach wszyscy wracali do Górowa uśmiechnięci i pełni energii.

Niedziela to tradycyjnie dzień spędzony z rodzinami. Każdy z uczestników wymiany wykorzystał go na swój sposób. Wielu było na wyjeździe w Olsztynie, inni byli na wycieczce rowerowej po najbliższej okolicy, a jeszcze inni na.. weselu!

Następnego dnia grupa niemiecka spotkała się z dyrektorem szkoły, by następnie uczestniczyć w lekcjach razem ze swoimi przyjaciółmi z Polski. Potem odbyło się spotkanie w Ratuszu z burmistrzem miasta Jackiem Kostką, który serdecznie wszystkich przywitał i wyraził swoją radość z wizyty gości z Niemiec.

Pokazaliśmy też naszym gościom najważniejsze zabytki Górowa Iławeckiego, czyli kościoły, muzeum Gazownictwa i Dreyse oraz Park Miejski. Po południu świetną zabawę zapewniły uczestnikom wymiany zmagania sportowe.

W przedostatnim dniu wymiany, we wtorek rano, wszyscy spotkali się w szkole, aby wziąć udział w warsztatach artystycznych. Uczestnicy intensywnie pracowali, tworząc, często po raz pierwszy, swoje dzieło techniką decupage. Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie w grupach, podczas którego członkowie wymiany podsumowali wizytę oraz uzgodnili, co chcieliby robić w przyszłości. Efektem tego były plakaty oraz kolaże tematyczne ze zdjęć, wykonanych podczas pobytu w Polsce.

Następnego dnia (26 września) wcześnie rano goście udali się do Olsztyna, aby stąd ruszyć do Achim.

— Wymiana to sposób na poznanie kultury polskiej i niemieckiej, to okazja do spotkań i rozmów, ale też wspólnej nauki i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. W końcu to też okazja do praktycznego porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim — podsumował tegoroczną wymianę dyrektor szkoły Dariusz Hawrylec.

— Oczywiście spotkanie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, zaangażowania uczestników wymiany, nauczycieli oraz ogromnej pomocy ze strony rodziców uczniów. Wszystkim należą się wielkie podziękowania. Ustaliliśmy, że kolejne nasze spotkanie odbędzie się we wrześniu przyszłego roku, również w Polsce. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w wymianie.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pieniakp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages